Naukowcy: nawet bezobjawowe przejście COVID-19 może pozostawić skutki w organizmie

fot. Miguel A. Padrinan / Pixabay
fot. Miguel A. Padrinan / Pixabay

Naukowcy wciąż badają wirusa SARS-CoV-2 i wywoływaną przez niego chorobę COVID-19.

RMF FM, powołując się na piszących na łamach czasopisma "Annals of Internal Medicine" naukowców ze Scripps Research Institute, informuje, że nawet 45 proc. zakażeń koronawirusem może przebiegać bezobjawowo. Obecność "cichych" nosicieli bardzo utrudnia walkę z epidemią - według ekspertów w tej sytuacji konieczne są masowe testy, inaczej nie uda się zidentyfikować zakażonych.

Są grupy, w których odsetek osób przechodzących zakażenie bezobjawowo jest szczególnie wysoki - tak było np. u około 3000 więźniów z różnych stanów USA, wśród których chorobę bezobjawowo przeszło 90 proc. badanych.

Naukowcy podkreślają, że bezobjawowi nosiciele mogą zarażać nawet dłużej niż przez 14 dni.

Ponadto przejście choroby bezobjawowo nie oznacza, że pozostała ona bez wpływu na organizm. W przypadku wycieczkowca Diamond Princess w płucach 54 z 76 "cichych" pacjentów zaobserwowano objawy pewnych nieprawidłowości. Nie doprowadziły one do widocznych zmian klinicznych, ale niektóre skutki SARS-CoV-2 mogą być widoczne dopiero po pewnym czasie.

W odpowiedzi na publikację część naukowców napisała do autorów list, w którym zwrócono uwagę na "pewne nieścisłości dotyczące oceny, które przypadki są faktycznie bezobjawowe, a które mogły z czasem przynieść objawy". Sami autorzy, Eric Topol i Daniel Oran zastrzegli, że konieczne byłoby prześledzenie losów zakażonych w dłuższym okresie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro