Reklama

Przebudowa ronda Rataje ruszy na przełomie lipca i sierpnia. Najpierw zamknięte zostaną pasy ruchu na Jana Pawła II

fot. PIM

Miasto przygotowuje się do przebudowy ronda Rataje.

Choć w konsultacjach społecznych mieszkańcy wybrali wariant z dwupoziomowym skrzyżowaniem, to z powodu braku pieniędzy na tak kosztowną inwestycję urzędnicy zdecydowali się na zmiany wymagające mniejszych środków. W planach jest m.in. budowa wydzielonego, cichego torowiska wzdłuż ulic Bolesława Krzywoustego (do końca mostu Królowej Jadwigi), Jana Pawła II (do skrzyżowania z ul. Kórnicką) oraz na Zamenhofa (do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego). Pojadą nim również autobusy. Istniejące przystanki zostaną wydłużone i przystosowane do obsługi autobusów. Na rondzie mają pojawić się dodatkowe pasy ruchu, a w okolicy nowe chodniki, ścieżki rowerowe i mała architektura.

Obecnie trwają prace związane z wymianą nawierzchni placu manewrowego i postojowego oraz remont peronów na dworcu autobusowym. Mające rozpocząć się latem roboty na początku skupione będą na torowisku w ul. Jana Pawła II, którego odcinek od ul. Kórnickiej do ronda będzie musiał zostać wyłączony z użytku na czas prac.

- Prace na dworcu autobusowym realizowane są zgodnie z harmonogramem. Została już wykonana nawierzchnia betonowa, a w przyszłym tygodniu układana będzie nawierzchnia bitumiczna. Remont peronów i wymiana nawierzchni w ich obrębie zakończą się do końca tego miesiąca. Zakładamy, że tego lata rozpocznie się przebudowa samego ronda Rataje. To bardzo ważny węzeł komunikacyjny, dlatego rondo nie zostanie całkowicie zamknięte i prace podzielone będą na etapy tak, by przejazd częściowo był możliwy - powiedział Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Termin rozpoczęcia prac uzależniony jest od daty uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Cała procedura wydłuża się ze względu na sytuację epidemiologiczną. Stosowne pozwolenia powinny pojawić się w lipcu. Przekazanie placu budowy odbędzie się wówczas na przełomie lipca i sierpnia.

- W pierwszej kolejności zostaną wyłączone niektóre pasy ruchu w ul. Jana Pawła II. W tym etapie roboty skupią się na zamkniętym od ul. Kórnickiej torowisku w ul. Jana Pawła II, a na rondzie Rataje do dyspozycji kierowców będą dwa pasy. Kolejne etapy organizacji ruchu będą wprowadzane wraz z postępem prac - informują PIM.

Harmonogram zakłada zakończenie robót w ul. Jana Pawła II na przełom 2020 i 2021 r. W 2021 r. prace skupią się na ul. Zamenhofa i Bolesława Krzywoustego - wtedy także zmieni się organizacja ruchu tak, by możliwy był częściowy przejazd tramwajów. Cała inwestycja powinna być gotowa do marca 2022 roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
11.8 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro