Reklama

Abp Gądecki: "niektórzy protestują przeciwko procesji Bożego Ciała, ale nie protestują przeciwko zebraniom wiecowym na Placu Wolności"

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Metropolita Poznański wygłosił homilię przed katedrą poznańską.

Wierni jak co roku przeszli w procesji z kościoła Bożego Ciała do katedry poznańskiej. W homilii wygłoszonej przed katedrą poznańską abp Stanisław Gądecki porównał prawo Boże do chleba, mówił też o Chrystusie - chlebie eucharystycznym, który jest źródłem jedności.

Abp Gądecki zauważył też, że epidemia koronawirusa niesie dramatyczne skutki dla jedności Kościoła. Jest nim brak Eucharystii dla wielkiej ilości chrześcijan w niespotykanej dotąd skali. Jeśli hasło bieżącego roku duszpasterskiego brzmi "Eucharystia daje życie", to warto zauważyć, że dla wielu z nas ciągle jeszcze tego życia eucharystycznego brakuje - mówił metropolita poznański.

Zdaniem abp. Gądeckiego tego braku nie zaspokoją żadne, choć szlachetne rekompensowania Eucharystii różnymi racjonalizatorskimi pomysłami w Internecie. Byliśmy przyzwyczajeni do tego, że Eucharystia była zawsze na wyciągnięcie dłoni. Nawet jeśli ktoś uczestniczył w niej nieregularnie, to zawsze miał świadomość jej powszechnej dostępności. Być może z tej racji nieraz zbyt mało ją ceniliśmy, może nawet popadliśmy w rutynę - zauważył metropolita poznański.
Przewodniczący Episkopatu mówił też o lęku i obawach, jakie w nasze życie wkradły się w związku z pandemią. Trwożymy się wobec niewidzialnego wirusa, zaczęliśmy bać siebie nawzajem i panicznie uciekać od wspólnoty. Te lęki dotknęły także świątyni, tj. przestrzeni, która stworzona jest do życia wspólnotowego. Troska o to, aby nie zarazić się wirusem w kościele, stała się w niektórych sytuacjach nieporównywalnie większą, aniżeli obawy przed ryzykiem zarażenia w innych miejscach publicznych, jak np. w supermarkecie, poczcie, bankach, pociągach, czy tramwajach. Stąd niektórzy nazwali ironicznie obecny koronawirus wyjątkowo pobożnym, który trzyma się tylko kościoła, a w innych przestrzeniach nie istnieje. Prawdopodobnie dlatego niektórzy protestują przeciwko procesji Bożego Ciała, ale nie protestują np. przeciwko zebraniom wiecowym na Placu Wolności - mówił abp Gądecki Stanisław.

Potrzeba czasu, aby odbudować nasze relacje międzyludzkie i całe życie społeczne, w tym także pełne praktykowanie wiary. Z pewnością zbyt wiele w międzyczasie się wydarzyło, abyśmy mogli pozwolić sobie na spokojne oczekiwanie na koniec epidemii. Dla niektórych "nic już nie będzie tak, jak było". Mówiąc tak zapominamy, że Europa była już świadkiem niezliczonej ilości epidemii, po czym wszystko wracało do dawnego stanu - tłumaczył Metropolita Poznański. Bierzemy udział w procesji Bożego Ciała nie po to, by pielęgnować tradycję dla niej samej - dodał.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro