Reklama

Starosta z absolutorium. "To był bardzo dobry rok dla samorządów, a w szczególności dla powiatu poznańskiego"

fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu
fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Dochody w roku 2019 wyniosły ponad 393 mln zł, natomiast wydatki ponad 395 mln zł.

W trakcie sesji przedstawiona została pozytywna ocena Regionalnej Izby Obrachunkowej z wykonania budżetu. Biegli rewidenci ocenili plan wydatków i dochodów powiatu za 2019 jako rzetelny i przejrzysty. Ostatecznie dochody w roku 2019 wyniosły ponad 393 mln zł, a wydatki ponad 395 mln zł. Do budżetu centralnego trafiły blisko 33 miliony złotych tzw. podatku janosikowego. To prawie 4 miliony więcej niż za rok 2018 - poinformowała Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

To był bardzo dobry rok dla samorządów, a w szczególności dla powiatu poznańskiego - tak radni podsumowali wykonanie budżetu za 2019 rok i tym samym zdecydowaną większością głosów udzielili w środę absolutorium staroście poznańskiemu i Zarządowi Powiatu. Głosowanie nad oceną wykonania ubiegłorocznego budżetu poprzedziło przedstawienie "Raportu o stanie powiatu".

Dokument ten zawiera podsumowanie praktycznie wszystkich działań powiatu poznańskiego i jest swoistym kompendium wiedzy o naszym samorządzie - mówił podczas sesji Jan Grabkowski, starosta poznański. Jak podkreślali radni, raport wytycza kierunki, w jakich powiat powinien działać. - A jednym z niezwykle ważnych obszarów jest ochrona środowiska - dodał radny Seweryn Waligóra.

Na co powiat wydał w ubiegłym roku blisko 400 milionów złotych? Najwięcej pieniędzy zainwestowano w zarządzanie drogami i komunikację - 114 mln zł. Oświata w ubiegłym roku pochłonęła aż 96 mln zł. Pieniądze te przekazano zarówno na remonty i modernizację placówek, jak i na programy edukacyjne czy stypendia dla najzdolniejszych uczniów. Dzięki temu zdecydowanie lepsze warunki do nauki mają uczniowie ze szkoły w Murowanej Goślinie. Na rozbudowę i wyposażenie placówki przekazaliśmy 7,6 mln zł - mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Ponadto powiat poznański kolejny rok zainwestował w infrastrukturę i wyposażenie pomieszczeń Centrum Kształcenia Zawodowego w Swarzędzu, (1,7 mln zł). Przeprowadzono również termomodernizację budynku Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie (2,2 mln zł). Natomiast na kontynuację prac rewaloryzacyjnych ośrodka dla dzieci niewidomych w Owińskach wydanych zostało prawie 7 mln zł - wylicza rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Poznaniu.


W ubiegłym roku to ponad 65 mln złotych przeznaczono na ochronę zdrowia. Mieszkańcy skorzystali m.in. z licznych, bezpłatnych programów profilaktyki zdrowotnej (np. szczepień przeciwko HPV i grypie). Dofinansowano także funkcjonowanie izby wytrzeźwień (616 tys. zł) i rozbudowę szpitala w Puszczykowie (5,7 mln. zł).

W ubiegłorocznym budżecie nie zabrakło również pieniędzy na zabytki - m.in. rewaloryzację zabytkowego ogrodzenia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, czy remont kościoła św. Michała Archanioła w Pobiedziskach. 1,6 mln zł wydano też na ochronę środowiska (1,6 mln zł). Bezpieczeństwo, choć nie jest zadaniem własnym powiatu, co roku również jest dotowane przez samorząd. Z budżetu wydano na ten cel 2,6 mln zł. Pieniądze trafiły do policji i straży pożarnej (PSP i OSP). Powiat dofinansował zakup sprzętu specjalistycznego, radiowozów czy nagród konkursowych. Ponadto wsparł modernizację Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 w Krzesinach oraz rozbudowę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie wraz z terenem do ćwiczeń - kończy rzeczniczka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
15.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro