Reklama
Reklama

Rozpoczynamy długi weekend. Policjanci apelują byśmy nie zapominali "o przestrzeganiu reżimu sanitarnego"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik

Funkcjonariusze przypominają, że warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa, tak by wypoczynek ten był przyjemny i bezstresowy.

Bieżący rok jest wyjątkowy pod względem nałożonych różnego rodzaju obostrzeń podczas naszego przebywania w przestrzeni publicznej. Wynika to z obecnie panującej sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie, dlatego nie możemy zapominać o przestrzeganiu reżimu sanitarnego - informują policjanci z Biura Prewencji KGP.

Podobnie jak każdego roku wyjeżdżając na krótki wypoczynek, zanim wyruszymy w drogę, należy pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu naszego mieszkania czy domu. Należy sprawdzić czy w domu pozamykane są wszystkie okna i drzwi, policjanci apelują też by nie zostawiać na widoku drogocennych przedmiotów, biżuterii czy pieniędzy. Dobrze też powiadomić sąsiada i poprosić żeby podczas naszej nieobecności zainteresował się co dzieje się wokół naszego domu, zabrał ulotki reklamowe z wycieraczki bądź skrzynki pocztowej.

Ze względu na panującą epidemię należy pamiętać, by podczas spotkań z przyjaciółmi na świeżym powietrzu przestrzegać obowiązku utrzymania co najmniej 2-metrowego dystansu pomiędzy osobami, chyba, że wszyscy mają zasłonięte usta i nos. Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy także poruszania się środkami transportu zbiorowego, przebywania w obiektach handlowych, usługowych czy na targowiskach. Należy pamiętać, że obowiązek ten dotyczy również m.in. parków, zieleńców, promenad, bulwarów, plaż, miejsc postoju pojazdów i parkingów leśnych w przypadkach braku możliwości zachowania co najmniej 2 m odległości od przebywających w tych miejscach osób - dodają policjanci.

Przypominamy również, aby zgodnie z polskim prawem nie spożywać alkoholu w miejscach publicznych takich jak ulice, place czy parki, chyba, że są tam wyznaczone do tego miejsca, np. ogródki restauracyjne - przypominają.

Funkcjonariusze apelują też byśmy podczas wypoczynku nad wodą zwracali szczególną uwagę na dzieci. Ponadto pływajmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych, a wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką sprawdźmy wcześniej ich stan techniczny, upewnijmy się, czy na wyposażeniu jednostki jest sprawny sprzęt ratunkowy taki jak koło i kamizelki ratunkowe.

Policjanci jak co roku apelują też o rozwagę i rozsądek na drogach.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed burzami!
17℃
9℃
Poziom opadów:
6.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
4.15 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro