Reklama

Wielkopolska na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby fotoradarów

fot. CANARD
fot. CANARD

Tym samym jest jednym z województw, w których najłatwiej o "zdjęcie".

Twórcy Yanosika przygotowali raport, z którego wynika, w których województwach jest najwięcej fotoradarów, kamer monitorujących przejazd na czerwonym świetle i odcinkowych pomiarów prędkości. - Kierowca, który porusza się z dozwoloną prędkością zbliżając się do miejsca z kontrolą prędkości, odruchowo hamuje. Dowodzą tego nasze badania, które pokazują, że Polacy przejeżdżając obok fotoradarów masowo zmniejszają prędkość znacznie poniżej obowiązującego limitu. Największe różnice występują przy stacjonarnych miernikach prędkości, ustawionych na drogach z ograniczeniem do 70 km/h. W takim miejscu kierowcy dla pewności zwalniają do 40 km/h i poruszają się dużo wolniej niż mogą - komentuje Julia Rachwalska, Yanosik.

Numerem jeden w Polsce pod względem liczby urządzeń monitorujących prędkość i przejazd na czerwonym świetle jest województwo mazowieckie. Tu znajduje się aż 80 takich urządzeń, z czego 72 to fotoradary. Wielkopolska znalazła się na drugim miejscu w zestawieniu. W naszym województwie jest 45 fotoradarów oraz 2 kamery monitorujące przejazd na czerwonym świetle (w Komornikach i w Pile). Nie ma u nas natomiast odcinkowego pomiaru prędkości. Łącznie Wielkopolska to 47 urządzeń. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa śląskie (39 urządzeń), łódzkie (34) oraz lubelskie (33). Najmniej urządzeń znajduje się w województwie opolskim - zaledwie 11.

- Aby dane były bardziej miarodajne specjaliści z systemu Yanosik postanowili zestawić liczbę fotoradarów z kilometrażem dróg krajowych przypadających w obrębie danego województwa. Po wprowadzeniu takiego wskaźnika okazuje się, że największe zagęszczenie fotoradarów występuje w województwie pomorskim. Tutaj przypadają w 3,3 fotoradary na 100 km dróg krajowych. W ścisłej czołówce znalazły się jeszcze także województwo mazowieckie (3 fotoradary na 100 km) oraz lubelskie i śląskie (2,9 fotoradarów na 100 km). Poza podium, ale nadal wysoko w rankingu są takie województwa jak wielkopolskie (2,7 fotoradarów na 100 km), małopolskie (2,6 fotoradarów na 100 km) oraz lubuskie (2,4 fotoradary na 100 km). Najmniejsze zagęszczenie fotoradarów na drogach krajowych jest w województwie opolskim (1,3 fotoradaru na 100 km), warmińsko-mazurskim (1,4 fotoradaru na 100 km) oraz kujawsko-pomorskim (1,6 fotoradaru na 100 km) - czytamy w raporcie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
59.50 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro