Reklama
Reklama

Ruszyła budowa obwodnicy Wronek z nowym mostem nad Wartą. Już odkryto tu "skarby"

fot. WZDW w Poznaniu

Na przełomie kwietnia i maja rozpoczęła się inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców Wronek.

Droga będzie mieć około 5 kilometrów długości, a jej zadaniem jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta. W ramach inwestycji powstaną m.in. nowy most nad Wartą, trzy ronda i wiadukt kolejowy. Prace będą kosztować ponad 81 milionów złotych.

Obecnie trwają m.in. prace archeologiczne na terenie przeznaczonym pod inwestycję. Jak informuje Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, badania wykopaliskowe są prowadzone w Smolnicy, w pobliżu miejsca, gdzie powstanie nowy most. Tylko na przełomie maja i czerwca odkryto tu 124 przedmioty pochodzące z osady ludności kultury łużyckiej. Znaleziono tu także 22 przedmioty krzemienne z okresu neolitu, czyli z czasów 3000 - 2000 lat przed naszą erą. - Zanotowano zabytki, odpowiadające tzw. okresowi wpływów rzymskich na naszych ziemiach, tj. okresowi I-IV wieku n.e. Reprezentują je cztery bryłki żużla poprodukcyjnego i być może dwa fragmenty żelaznego noża. Ostatnimi wyróżnionymi zabytkami na tym stanowisku są artefakty z okresu nowożytnego (XVI-XIXw.), są to: dwie monety, m.in. tzw. boratynka za panowania króla Jana Kazimierza, jedna kula ołowiana od muszkietu, rzadki okaz krzemiennej skałki w oprawie metalowej oraz trzy okazy przedmiotów metalowych nieokreślonych typologicznie - wyjaśnia archeolog Andrzej Krzyszowski z Biura Badań Archeologicznych.

To nie koniec. Znaleziono tu także brązową szpilę i fragment wazy ceramicznej. Odkryto też studnię, która w tamtych czasach była ogromną rzadkością. - Dno tej studni, spoczywające na głębokości ok. 1,6 m od poziomu współczesnego gruntu, było pierwotnie obramowane drewnianą cembrowiną, po której zachowały się do naszych czasów jedynie ciemnej barwy smugi, z których pobrano próbki na określenie gatunkowe drewna użytego do jej budowy - dodaje Krzyszowski.

Budowa obwodnicy ma się zakończyć w 2022 roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
20.63 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro