Reklama
Reklama

Drive-thru w Wielkopolsce: do tej pory testy wykazały 458 pozytywnych przypadków

fot. DWOT
fot. DWOT

Obecnie badania trwają w Poznaniu, a w kolejnych dniach odbędą się m.in. w Pile.

Drive-thru w Wielkopolsce cieszy się dużym zainteresowaniem lokalnych społeczności. Łącznie wykonano blisko 7 tys. testów, które wykazały 458 pozytywnych przypadków.

Pierwsze drive-thru zostało przeprowadzone w Krotoszynie. Było to pierwsze miejsce w Wielkopolsce, w którym mieliśmy do czynienia z dynamicznym wzrostem liczby zakażeń. Dlatego badania rozpoczęliśmy właśnie od Krotoszyna, wybór był oczywisty - wyjaśnia wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Do przebadania zgłosiły się 302 osoby, z tego dwie były zakażone koronawirusem. Umożliwiamy badania wszystkim, którzy czują niepewność związaną ze swoim stanem zdrowia i podejrzewają, że mogą chorować na COVID-19 - dodaje wojewoda.

Kolejne drive-thru odbyło się w Kaliszu, w którym na 747 próbek 5 okazało się dodatnich. Najwięcej przebadanych osób było w Kępnie. Wykonano 2886 testów, a 413 z nich wykazało zakażenie COVID-19 - relacjonuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Kolejne kierunki drive-thru to Ostrów Wielkopolski, gdzie wykonano 1042 testy a 12 okazało się pozytywnych, w Ostrzeszowie spośród 441 testów 10 było pozytywnych, , Rawicz to 446 testów i 1 pozytywny, w Pleszewie na 630 testów 14 było pozytywnych a w Gnieźnie wykonano 352 testy, jedna z przebadanych osób miała koronawirusa. Łącznie w ramach drive-thru wykryto do tej pory 458 przepadków zakażeń koronawirusem.

Obecnie akcja drive-thru przeniosła się do Poznania. W poniedziałek 8 czerwca przebadano 240 osób, a we wtorek zarejestrowano już 244 zgłoszenia. Kolejne kierunki drive-thru to m.in. Piła (16-19 czerwca), w której przebadać będą mogli się zarówno jej mieszkańcy, jak i sąsiadujących powiatów, m.in. czarnkowsko-trzcianeckiego czy złotowskiego - dodaje Stube.

Wojewoda podkreśla także rolę Wojsk Obrony Terytorialnej, które we współpracy z sanepidem i samorządami organizują drive-thru w poszczególnych częściach Wielkopolski. Warto docenić pracę tych osób, zaangażowanie i oddanie dla innych. Widzę ich pracę w różnych miejscach Wielkopolski i te słowa kieruję do wszystkich żołnierzy - wasze wsparcie jest nieocenione - dziękuję wam, Wielkopolska wam dziękuję - mówi Łukasz Mikołajczyk.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.03 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro