Reklama
Reklama

Skazano fałszywego lekarza, który próbował zatrudnić się w poznańskich szpitalach

Zdjęcie ilustracyjne | fot. DarkoStojanovic / pixabay.com

O sprawie pisaliśmy już jesienią ubiegłego roku.

Pod koniec października dziennikarze RMF FM ujawnili, że wiosną ubiegłego roku do poznańskich szpitali zgłosił 23-letni mieszkaniec Grudziądza twierdząc, że ukończył studia medyczne w Marsylii i czeka na nadanie mu prawa do wykonywania zawodu w Polsce. W szpitalu im. Raszei akurat poszukiwano radiologa. Po rozmowie kwalifikacyjnej zaproponowano mu staż, ale pod warunkiem, że będzie obserwować innych lekarzy. Sam nie mógł przeprowadzać badań, czy wykonywać opisów do zdjęć. Do pracy miał zostać przyjęty dopiero po okazaniu wszystkich dokumentów. Mężczyzna twierdził, że ich uzyskanie to kwestia czasu - miały być właśnie tłumaczone.

Gdy lekarze pracujący na oddziale zorientowali się, że mężczyzna nie ma pojęcia o ich pracy, zaczęli nabierać podejrzeń. A problemów miał sporo - nie potrafił nawet wykonać USG. Dyrekcja szpitala zakończyła współpracę z 23-latkiem, a ten ruszył do kolejnego poznańskiego szpitala - tym razem dziecięcego. Tam odprawiono go z kwitkiem. Nie poddał się i pojechał do Warszawy. Został wolontariuszem w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Przestał jednak się w nim pojawiać.

W listopadzie mężczyzna usłyszał trzy zarzuty. Dotyczyły posługiwania się sfałszowanymi dokumentami. Chodziło konkretnie o dyplom uzyskania specjalizacji na studiach lekarskich we Francji, potwierdzenie uprawnień do wykonywania zawodu we Francji oraz zaświadczenie o praktykowaniu zawodu we Francji. Mężczyźnie groziło do dwóch lat więzienia lub grzywna.

Jak ustaliło RMF FM, mężczyzna został prawomocnie skazany. Poznański sąd skazał go na rok i 4 miesiące ograniczenia wolności. W tym okresie ma wykonywać prace społeczne - przynajmniej 30 godzin miesięcznie. Gdyby mężczyzna zaczął leczyć, groziłoby mu do roku więzienia. Przyznał się do winy i nie odwołał się od wydanego wyroku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
40.15 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro