Reklama
Reklama

Młodzi mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum

Dotychczas z akcji skorzystało blisko 10 tysięcy dzieci. Do tej pory na program powiat wydał 4 mln złotych.

Również w tym roku program, finansowany przez powiat poznański, obejmuje chłopców.

Każda gmina ma jednak ustalony limit szczepień, dlatego warto skorzystać z możliwości dokonania zapisów już teraz. W tym roku planujemy zaszczepić 500 dzieci. Zarezerwowaliśmy na to w budżecie 310 tys. zł. - powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. Rozpoczynając szczepienia chroniące przed zakażeniami wirusem HPV po raz kolejny zatroszczyliśmy się o zdrowie naszej młodzieży - dodaje.

Profilaktyką zostanie objęta młodzież zameldowana na terenie powiatu poznańskiego (dziewczęta i chłopcy) z rocznika 2006 oraz uzupełniająco z 2005, jeżeli otrzymali co najmniej jedną dawkę szczepionki w ramach ubiegłorocznego programu. Pierwsza szczepionka będzie podawana w czerwcu, kolejne w lipcu i w październiku br. Dlatego ważne jest jak najszybsze zarezerwowanie terminu.

Przypomnijmy, że jedną z głównych przyczyn zachorowań na raka szyjki macicy jest właśnie wirus brodawczaka ludzkiego. Kojarzy nam się głównie z narządami płciowymi, jednak może rozwijać się nawet w jamie ustnej. Jest tak powszechny, że może na niego zachorować nawet 8 na 10 osób. Ochronę daje m.in. szczepienie - tłumaczy Katarzyna Wozińska-Gracz ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

-HPV zaraża zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Dlatego jestem wielkim zwolennikiem szczepień. Tym bardziej, że profilaktyka zmniejsza ryzyko zachorowania nawet o 70-90 procent - mówi Jan Grabkowski.

Zgłoszenia dzieci należy kierować na adres e-mail: [email protected] lub pod numerem 61 847 04 54 lub 510 251 395, w godz. od 9.00 do 15.00.
Pytania dotyczące szczepień można kierować na adres e-mail: [email protected], a wszelkie dodatkowe informacje uzyskać telefonicznie pod numerem 61 847 04 54 (od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.30 do 15.30).

Ze względu na panującą epidemię koronawirusa, harmonogram szczepień dla poszczególnych gmin poznamy wkrótce. Decyduje kolejność zapisów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
15.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
12.35 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro