Na Śródce zapanuje jasność? Mieszkańcy skarżą się na brak ulicznego oświetlenia
Z interpelacją w tej sprawie wystąpił radny Andrzej Rataj.
Rataj w piśmie do prezydenta Poznania przyznaje, że Śródka jest coraz piękniejszym rejonem naszego miasta, ale niestety ma pewne mankamenty. Jeden z nich, na który skarżą się mieszkańcy, to znikoma liczba lamp ulicznych zamontowanych w tym rejonie. - Obecnie jednym z zadań, które w krótkim czasie powinny zostać jeszcze zrealizowane na Śródce, jest przywrócenie właściwego oświetlenia ulicznego, zwłaszcza na ulicach: Filipińskiej, Ostrówek, Śródka i Świętego Jacka - wyjaśnia miejski radny. - Według informacji przekazywanych przez mieszkańców, na Śródce znajduje się jedynie kilka starych lamp ulicznych, które zdecydowanie nie są wystarczające. Obecna sytuacja powoduje znaczny dyskomfort i niepokój lokalnej społeczności oraz brak poczucia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Stąd wskazane byłoby wprowadzenie odpowiedniego i wystarczającego oświetlenia ulicznego, wpisującego się w szczególny, kameralny i zabytkowy charakter Śródki - dodaje.
Radnemu odpowiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Teren Śródki objęty jest działaniami rewitalizacyjnymi prowadzonymi przez Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Jednym z efektów ww. rewitalizacji są działania właścicieli kamienic zmierzające do odnowienia elewacji budynków. Skutkiem ubocznym tych działań są żądania demontażu opraw oświetleniowych z elewacji budynków (bez możliwości ich późniejszego ponownego montażu) kierowane do spółki Enea Oświetlenie, aktualnego właściciela oświetlenia drogowego na tym obszarze - tłumaczy Wiśniewski.
ZDM wraz z BKPiRM podjął już rozmowy z Enea Oświetlenie, których celem jest wypracowanie doraźnego rozwiązania tego problemu. - Efektem tych rozmów jest montaż kilku latarni pochodzących z remontowanego Placu Kolegiackiego, które mają zostać zainstalowane przez Enea Oświetlenie w najbardziej newralgicznych, niedoświetlonych miejscach (na ulicach Ostrówek i Śródka). Jest to rozwiązanie tymczasowe, przewidziane do czasu kompleksowej rewitalizacji śródeckich ulic przez BKPiRM - dodaje. Inea Oświetlenie przygotowuje obecnie dokumentację niezbędną do ustawienia latarni. Nie będzie to łatwe zadanie, bo montaż latarni wymaga m.in. uzyskania decyzji konserwatorskiej i nadzoru archeologicznego.
- Szacunkowe koszty wprowadzenia odpowiedniego oświetlenia ulicznego na Śródce, zgodnego z zastosowanymi już rozwiązaniami np. na ul. Cybińskiej, wynoszą ok. 1 mln. zł. Wykonanie oświetlenia wymaga opracowania dokumentacji projektowej i byłoby możliwe po zapewnieniu finansowania na realizację robót budowlanych - kończy.