Reklama

Przybywa mandatów z fotoradarów. Piła w czołówce miast z największą liczbą mandatów za przejazd na "czerwonym"

fot. CANARD
fot. CANARD

Z danych opracowanych przez rankomat.pl wynika, że w ubiegłym roku wystawiono w Polsce o 66% więcej mandatów z fotoradarów niż rok wcześniej.

W 2019 roku w całej Polsce wystawiono 717 tysięcy mandatów za naruszenie przepisów, które zarejestrowały fotoradary. W 2018 roku były to zaledwie 432 tysiące mandatów, a więc odnotowano wzrost o 66%. 717 tysięcy mandatów nie oznacza, że właśnie tyle naruszeń przepisów zarejestrowano w 2019 roku. Fotoradary w całym ubiegłym roku zarejestrowały ponad 1,6 mln naruszeń przepisów. - Nie zawsze można ukarać nieprzepisowo jeżdżących kierowców. Najczęstszymi powodami są nieczytelne zdjęcia wykonane przez fotoradar, a także brak pełnych danych na temat właściciela auta w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Ponadto niekiedy urządzenia rejestrują również nieprzepisową jazdę pojazdów uprzywilejowanych - informują autorzy opracowania.

Gdzie najczęściej stacjonarne fotoradary rejestrują przekroczenie prędkości? Króluje Śląsk. Pierwsze miejsce zajęły Koziegłowy w województwie śląskim z 24 700 przypadkami. Numer dwa to Siewierz (22 200), a numer trzy - Gliwice (21 300). Mobilne urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości najwięcej zbyt szybko jadących kierowców "złapały" w Lublinie (24 100). Choć w tym zestawieniu na szczęście nie ma Wielkopolski, pojawia się ona w innym podsumowaniu. Kierowców, którzy nie zatrzymują się na czerwonym świetle. W ubiegłym roku kamery rejestrujące przejazdy na czerwonym świetle najczęściej uwieczniały kierowców na Mazowszu - w Jabłonnej (5700) i Mrokowie (5100), a także w ... Pile. W Pile odnotowano 3000 takich przypadków.

W kraju w 2019 roku działało 435 stacjonarnych fotoradarów. W dyspozycji Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) było także 29 mobilnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pojazdach oraz 30 do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. CANARD ma też pod swoją pieczą 20 kamer rejestrujących przejazd na czerwonym świetle.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
43.45 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro