Reklama
Reklama

Wojewoda czasowo zawiesza składanie projektów do PBO

fot. UMP

Powodem takiej decyzji jest orzeczenie wojewody wielkopolskiego o nieważności uchwały Rady Miasta dotyczącej zasad i trybu PBO 2021.

Poznański Budżet Obywatelski jest realizowany od 2012 roku. Do tej pory jego problematyka leżała wyłącznie w gestii samorządu lokalnego. Zmieniła to ustawa ze stycznia 2018 r. Nowe przepisy nałożyły na samorząd obowiązek dostosowania zasad i trybu przeprowadzania głosowania nad budżetem obywatelskim do rozwiązań centralnych.

Uchwała dotycząca zasad i trybu PBO 2021, zakwestionowana przez wojewodę, została przyjęta na sesji 28 kwietnia bez głosu sprzeciwu. Rozstrzygnięcie kwestionujące zasady PBO mocno komplikuje najnowszą edycję budżetu. Wojewoda wydając swoje orzeczenie ostatniego, 30 dnia - jaki mu zgodnie z prawem przysługiwał, zatrzymał wykonanie uchwały Rady Miasta odnośnie budżetu obywatelskiego - zauważa Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.

Próba uchwalenia nowych zasad PBO, dostosowanych do oczekiwań wojewody, zostanie podjęta na najbliższej sesji Rady Miasta Poznania, która odbędzie 9 czerwca.

Jakie są zastrzeżenie wojewody? Zakwestionowano m.in. podział zasad PBO na rozdziały wskazując, że podstawową jednostką redakcyjną uchwały powinien być paragraf. Wskazano, że wzór formularza zgłoszeniowego projektu oraz listy poparcia, pomimo ich technicznej funkcji, powinny być przyjęte uchwałą Rady Miasta, a nie Zarządzeniem Prezydenta. Zaakcentowano, że wnioskodawcy mają mieć prawo do odwołania od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania, nawet jeżeli nie wypełnią do końca wniosku, podadzą nieprawdziwe dane osobowe lub złożą formularz po terminie. Wojewoda nakazał też usunąć z uchwały rozdziały dotyczące realizacji projektów, monitoringu i ewaluacji PBO. Są to bardzo istotne składowe budżetu obywatelskiego, gdyż to właśnie na etapie realizacji projektów często pojawiają się problemy, którym zasady PBO starały się przeciwdziałać. Rozstrzygnięcie nadzorcze znosi także możliwość tworzenia funduszu rezerwowego PBO, z którego środki były przeznaczane na pokrycie dodatkowych, niespodziewanych kosztów realizacji projektów - wymieniają miejscy urzędnicy.

Wojewoda nakazał także usunąć z zasad PBO obowiązek podawania przez wnioskodawcę adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu, a w przypadku głosujących numeru PESEL. W pierwszym przypadku brak danych kontaktowych utrudni urzędnikom możliwość komunikacji z wnioskodawcą. Rezygnacja z podawania numeru PESEL na etapie głosowania zmniejszy możliwość weryfikacji poprawności głosu, co może zaburzać prawidłowość wyników głosowania - dodają.

Te często niezrozumiałe i drobiazgowe rozstrzygnięcia wstrzymują obecny etap składania wniosków w ramach PBO21. Dopiero nowa uchwała Rady Miasta wznowi, miejmy nadzieję jak najszybciej, tegoroczną edycję Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Zrobimy wszystko żeby budżet obywatelski nadal cieszył się zaufaniem mieszkańców Poznania - komentuje Patryk Pawełczak.

Jak zapowiadają urzędnicy etap składania projektów zostanie wydłużony. Wnioskodawcy mogą już zakładać konta w serwisie PBO i roboczo pracować nad wnioskiem, bez możliwości jego formalnego złożenia. Możliwość wysłania projektu zostanie odblokowana po przyjęciu nowych zasad PBO.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
15.36 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro