Reklama
Reklama

Satelity Starlink ponownie przelecą nad Polską. I to 4 razy jednej nocy

fot. czytelnik
fot. czytelnik

"Kosmiczny pociąg" będzie w czwartek wieczorem świetnie widoczny.

Satelity Elona Muska, które utworzą megakonstelację Starlink zapewniającą internet w miejscach trudno dostępnych, co jakiś czas pojawiają się nad Polską i wzbudzają ogromne zainteresowanie. Nazywane są "kosmicznym pociągiem", bo to jasne punkty przesuwające się po niebie w przeważnie równych odstępach.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Zdaniem Karola Wójcickiego, pasjonata astronomii i autora strony Z głową w gwiazdach, dzisiejszej nocy Starlinki nad Polską pojawią się nie raz, a kilka razy, co stanowi prawdziwą gratkę dla miłośników takich obserwacji. Najlepiej widoczny przelot ma mieć miejsce pomiędzy 00.43 i 00.51, a kolejny pomiędzy 2.20 i 2.24. Najciekawszy przelot, podczas którego satelity na chwilę znikną z pola widzenia (wlecą w cień Ziemi) ma się odbyć pomiędzy 23.09 i 23.17.

Obserwacje nie mają dziś należeć do najłatwiejszych ze względu na mocno świecący Księżyc, ale i tak z całą pewnością warto spojrzeć w niebo.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
5℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
27.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro