Reklama
Reklama

Jakie materiały są używane do produkcji okularów?

Wybierając okulary, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich kształt, kolor i stylistykę, lecz także na materiał, z którego zostały wykonane oprawki. W dużej mierze determinuje on ostateczny efekt wizualny, warunkuje wytrzymałość okularów, a także wpływa na ich ostateczną cenę. Przymierzając okulary, dobrze jest także rozważyć, jak często będą noszone okulary, w jakich warunkach. Nie bez znaczenia będzie także kwestia ewentualnych alergii na niektóre materiały.

1. Oprawki tytanowe
2. Oprawki metalowe
3. Oprawki z acetatu


Oprawki tytanowe
Okulary tytanowe należą do najbardziej trwałych. Ich plusem jest wysoka odporność nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, lecz także na korozję. Zaletą jest także hipoalergiczność, która sprawia, że nosić je mogą właściwie wszyscy. Wbrew pozorom nie są one ciężkie, wręcz przeciwnie - są wyjątkowo lekkie i bardzo wygodne z noszeniu. Minusem jest ich bardzo wysoka cena, choć trzeba przyznać, że jest ona adekwatna do jakości. Materiał jest także mniej elastyczny od innych wykorzystywanych do produkcji oprawek, co sprawia, że trudniej się modeluje okulary do różnego rodzaju kształtów twarzy. Pewnym kompromisem są oprawki ze stopy tytanu i innych metali - łatwiej je wymodelować, są bardziej elastyczne, a przy tym nieco tańsze.

Oprawki metalowe
Okulary metalowe mogą występować w wielu wersjach. Bardzo popularne są oprawki monelowe wykonane ze stopów różnych metali. Są bardzo lekkie, wygodne z noszeniu. Świetnie sprawdzają się, jeśli okularów używasz do pracy przy komputerze lub do czytania. Minusem ich jest jednak to, że bardzo często stosuje się w nich nikiel, który uczula wiele osób. Alternatywą tak dla monelu, jak i tytanu okazują się okulary ze stali nierdzewnej, które zmieszana z chromem jest odporna na uszkodzenia i wysokie temperatury. Jest to jednak materiał mniej estetyczny, niż tutaj wymienione. Ciekawe są okulary aluminiowe. Są one bardzo unikalne. Samo aluminium to materiał odporny na korozję i bardzo lekki. Do produkcji oprawek stosuje się mieszankę z żelazem i silikonem, które zapewniają odpowiednio dużą wytrzymałość.

Oprawki z acetatu
Okulary z acetatu są uważane obecnie za jedną z najciekawszych propozycji. Acetat to hipoalergiczny materiał pochodzenia roślinnego z naturalnej bawełny i włókien drzewnych. Jest on znacznie mocniejszy, trwalszy i bardziej elastyczny niż zwykły plastik, a przy tym bardziej ekologiczny. Łatwo go wygiąć, dopasować do pożądanego kształtu. Do tego materiał jest wyjątkowo lekki, więc oprawki przyjemnie się nosi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
17℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
4.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro