Reklama

Prezydent złożył projekt ustawy: bezrobotni otrzymają ponad 2000 złotych miesięcznie

fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Andrzej Duda złożył projekt ustawy o dodatku solidarnościowym.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, ma on na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19. Tego typu obietnice prezydent składał od kilku tygodni.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

- Dodatek solidarnościowy będzie świadczeniem przyznawanym maksymalnie na 3 miesiące, w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 31 sierpnia 2020 r., a jego wysokość wynosić będzie 1400 zł miesięcznie. Dodatek przysługiwał będzie osobom, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę, i z którymi umowa o pracę została, po dniu 31 marca 2020 r., rozwiązana przez pracodawcę albo uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta. Warunkiem uzyskania prawa do dodatku solidarnościowego jest posiadanie okresu podlegania w 2020 r. ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 90 dni - czytamy w szczegółach projektu.

Dodatek nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz potrąceniom i egzekucji.

Ponadto projekt zakłada zwiększenie do 1200 złotych (w tym przypadku już brutto) zasiłku dla bezrobotnych, ale tylko przez pierwsze 3 miesiące. W okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku kwota zasiłku wzrośnie do 942,30 zł. Podwyższenie kwoty zasiłku planowane jest od dnia 1 września 2020 r.

Ustawą zajmie się teraz parlament. O tego typu rozszerzeniu programów socjalnych już wcześniej mówił jednak m.in. premier Mateusz Morawiecki czy minister Marlena Maląg, więc akceptacja propozycji prezydenta powinna być formalnością.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
17℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
4.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro