Reklama
Reklama

Zakończono prace w Parku Sołackim: woda w stawach ma być czystsza

fot. UMP

Zakończył się proces renowacji stawów sołackich.

Prace nad czterema akwenami trwały od 2016 roku, a jako ostatni "pod lupą" znalazł się największy staw numer 1. Oczyszczanie przeprowadzono metodą refulacji. Uwodniony namuł wypompowano i odprowadzono rurociągami do tymczasowego zbiornika - deponatora zlokalizowanego w parku Wodziczki. Teren, na którym się znajdował został już przywrócony do stanu pierwotnego i obsiany trawą.

- Sposób i termin odmulenia dna stawu został uzgodniony z Radą Osiedla Sołacz. Dzięki wybranej metodzie można było przeprowadzić prace bez konieczności wyłączania z użytkowania terenów parkowych. Ze stawu wydobyto ok. 8,9 tys. m3 uwodnionego namułu (ok. 7,5 tys. m3 po odsączeniu), który został zagospodarowania w sposób zgodny z aktualnymi przepisami i normami w tym zakresie - poinformował urząd miasta.

Ponadto wyremontowanodrewnianą platformę widokową, usunięto zanieczyszczenia z dna i brzegów stawu, wymieniono umocnienia skarp oraz uzupełniono opaski faszynowe i narzuty kamienne. Przeprowadzono też prace konserwacyjno - remontowe w obrębie budowli piętrząco-upustowej i kanału upustowego.

- Dzięki oczyszczeniu i pogłębieniu stawów, znacząco poprawi się czystość wody w zbiornikach znajdujących się w zabytkowym parku Sołackim. Stawy są zbiornikami zaporowymi, dlatego skazane są na szybką zagładę przez wypełnianie się osadami. Bez interwencji człowieka i oczyszczania z namułów przekształciłyby się w bagnisko - zapewnili urzędnicy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed gołoledzią!
1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
30.14 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro