Reklama
Reklama

Place zabaw w Poznaniu już otwarte. Czy jest bezpiecznie?

fot. UMP

Od 30 maja można już korzystać z placów zabaw - to część zapowiedzianego przez premiera czwartego etapu znoszenia obostrzeń. Jak informują miejscy urzędnicy GIS nie przygotował jeszcze żadnych wytycznych dla tych obiektów. Dlatego bezpieczeństwo dzieci zależy przede wszystkim od ich rodziców i opiekunów.

W Poznaniu są setki placów zabaw. Za część z nich odpowiada Zarząd Zieleni Miejskiej, wiele jest w zarządzie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, inne należą do POSiR-u. Większość z placów znajduje się na terenie otwartym - nie są w żaden sposób ogrodzone, nie ma więc możliwości, by wpuszczać na nie tylko określoną liczbę dzieci.

Choć rządzący pozwolili na otwarcie tych obiektów - Główny Inspektor Sanitarny nadal nie udostępnił wytycznych, które wskazałyby, jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. Dlatego Miasto Poznań, podobnie jak inne samorządy zrzeszone w Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Wielkopolski, poprosiło już w oficjalnym piśmie wojewodę wielkopolskiego o informację, czy takie wytyczne zostały już przygotowane, a jeśli tak - to o ich przesłanie - informują miejscy urzędnicy.
I apelują, by dorośli, którzy odwiedzają place zabaw razem z dziećmi, sami zadbali o przestrzeganie najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Dystans społeczny powinien być zachowany. Jeśli na placu zabaw nie ma możliwości, by zachować dwumetrową odległość od innych - należy nadal zasłaniać usta i nos. Maseczek nie muszą nosić tylko maluchy do 4 roku życia; starsze dzieci nadal mają taki obowiązek, gdy sytuacja tego wymaga. Jeśli na placu bawi się już dużo młodych poznaniaków - bezpieczniej jest poszukać innego miejsca - tłumaczą urzędnicy.

Dodają też, że ze względu na specyfikę placów zabaw niemożliwe jest też dezynfekowanie znajdujących się tam urządzeń po każdym użyciu. Dlatego zaleca się, aby o bezpieczeństwo dzieci zadbali opiekunowie. Warto, by dziecko przed każdym wejściem na plac i po wyjściu z niego zdezynfekowało dokładnie ręce. To pozwoli na lepsze zapobieganie ewentualnym zakażeniom - otwarcie placów zabaw nie zwalnia dorosłych z obowiązku dbania o bezpieczeństwo - kończą.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro