Z Poznania wyruszył pierwszy od wybuchu pandemii polski transport humanitarny
Wśród wysyłanej pomocy znalazła się tona środków opatrunkowych, strzykawek i igieł.
W transporcie pomogą polscy żołnierze, którzy w Libanie pełnią służbę w ramach misji UNFIL od 8 listopada 2019 roku. Dary trafią na lotnisko wojskowe we Wrocławiu, a następnie samolotem wojskowym do Libanu.
Liban balansuje na skraju zapaści ekonomicznej, od lat przyjmuje największą liczbę uchodźców w stosunku do liczby mieszkańców i powierzchni kraju. Czteromilionowy kraj przyjął 1,5 miliona uchodźców syryjskich, przybywają do tego kraju szukać pracy, mieszkania i warunków by przeżyć. W niektórych regionach, liczba Syryjczyków jest wyższa niż Libańczyków. Warunki życia stają się coraz trudniejsze. Publiczne usługi oraz zasoby nie wytrzymują takiej liczby mieszkańców (woda, nieczystości, elektryczność), 52% uchodźców syryjskich i 10% Libańczyków żyje w skrajnej nędzy. Wielu Libańczyków obawia się, że bieda może zabić więcej osób niż koronawirus - informuje Justyna Janiec - Palczewska, prezes zarządu Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio".
Ekonomiści określają obecną sytuację za gorszą niż ta, która miała miejsce przed trzydziestoma laty po wojnie domowej.
Kryzys przyczynił się do poważnego deficytu leków, materiałów medycznych, również tych ratujących życie... Brak jest podstawowych artykułów medycznych między innymi takich jak igły medyczne i opatrunki. W rezultacie szpitale ograniczają operacje, zajmując się tylko nagłymi przypadkami. Zagrożenie wirusem pojawiło się w momencie, gdy kraj balansuje na krawędzi bankructwa i politycznej destabilizacji. Złe warunki sanitarne w obozach uchodźców mogą przyczynić się do dalszego rozpowszechniania się wirusa. Ryzyko dotknie również najbiedniejszych Libańczyków - relacjonuje Iwona Safi - Polka mieszkająca w Libanie i szefowa Klub Rotary Tripoli Cosmopolis w Trypolisie.
Obecny projekt poznańskiej fundacji przyczyni się do poprawy dostępu do opieki zdrowotnej poprzez dostarczenie podstawowych materiałów medycznych do szpitali publicznych w Libanie. Szpitale te świadczą usługi medyczne ubogim Libańczykom jak również uchodźcom z Syrii.