Reklama

Najmłodsi uczniowie podstawówek wrócili do szkół. W Poznaniu frekwencja zaledwie 3%

fot. UMP
fot. UMP

Od 1 czerwca poznańskie podstawówki zapewniają opiekę uczniom z klas 1-3. W poniedziałek chętnych nie było wielu.

W poniedziałek, 1 czerwca frekwencja w poznańskich szkołach podstawowych wyniosła 3 procent. Na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze zgłosiło się łącznie 410 dzieci z klas 1-3. To jeszcze mniejsza liczba niż ta szacowana na podstawie zebranych od rodziców ankiet (wynikało z nich, że w szkołach może się pojawić się 634, czyli ok. 5 proc. wszystkich uczniów klas 1-3). W 18 podstawówkach przyszli wszyscy uczniowie, którzy zadeklarowali taką wolę, a w niektórych przypadkach nawet więcej. W 8 szkołach nie pojawiło się ani jedno dziecko, a w 32 frekwencja w stosunku do deklaracji wyniosła poniżej 50 proc. - informują miejscy urzędnicy.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Od 1 czerwca w szkołach możliwe są również konsultacje dla wszystkich uczniów. Na razie trudno jednak oszacować, jaka grupa dzieci i młodzieży z Poznania skorzystała z takiej możliwości. W części szkół zajęcia tego typu będą odbywać się tylko w niektóre dni tygodnia.

Z deklaracji dyrektorów szkół wynika, że poznańskie placówki będą działać w godz. 7-16.30 (średnio). Uczniowie mają pozostawać w jednym pomieszczeniu - w świetlicy lub sali dla klas 1-3. W jednej grupie może być maksymalnie 12 dzieci. Przez cały czas w podstawówkach będą stosowane maksymalne środki ostrożności, zgodne z wytycznymi i opracowaną Procedurą Bezpieczeństwa w szkole. Placówki będą miały wyznaczone strefy poruszania się i oznaczone miejsca dla dzieci, także na boisku szkolnym - tłumaczą urzędnicy.

I przypominają, że o bezpieczeństwo dzieci powinni zadbać również rodzice. Ważne, by przekazali dyrektorowi lub nauczycielowi i istotne informacje o stanie zdrowia dziecka i nie posyłali ucznia na zajęcia, jeśli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Do szkoły należy przyprowadzać tylko zdrowe dzieci - bez objawów chorobowych.

Większa frekwencja jest w tym tygodniu w przedszkolach i żłobkach. Do miejskich żłobków rodzice przyprowadzili w poniedziałek 386 maluchów - to zaledwie ok. 29 proc. wszystkich dzieci uczęszczających do żłobków w Poznaniu, ale niemal dwa razy tyle, co tydzień wcześniej.
Więcej maluchów pojawiło się także w poniedziałek w poznańskich przedszkolach. Było to 2184 dzieci - 16 proc. wszystkich uczęszczających do publicznych placówek. To o prawie 500 przedszkolaków więcej niż w piątek w ubiegłym tygodniu. Rodzice chętniej oddają też dzieci do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. W poniedziałek było tam 64dzieci - 6 proc. wszystkich uczęszczających tam na co dzień, o 20 więcej niż w piątek - relacjonują miejscy urzędnicy.

Placówki wyposażono w płyn dezynfekcyjny oraz środki ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki, przyłbice), a sale zostały dostosowane do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Przedstawione dane dotyczą jedynie placówek publicznych, prowadzonych przez Miasto Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.34 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro