Reklama
Reklama

A2: kierowca ciężarówki "zapomniał" o zakazie ruchu. Wysoka kara dla przedsiębiorstwa

fot. WITD

Nie wszyscy kierowcy pamiętają o zakazie ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o masie przekraczającej 12 ton.

W niedzielę inspektorzy transportu drogowego z Konina zatrzymali do kontroli obywatela Litwy, wykonującego międzynarodowy transport towarów.

- Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach, dzień 31 maja określony został jako Święto Zesłania Ducha Świętego, czyli tak zwane Zielone Świątki. Ograniczenie zakazuje w tym dniu ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton - przekazał Piotr Laskowski z WITD.

Przewożony przez Litwina ładunek - części maszyn - nie stanowił produktu wyłączającego z czasowych ograniczeń poruszania się pojazdów. Kierowcę ukarano mandatem w wysokości 200 złotych. - Ustalono również kaucję na przedsiębiorstwo w kwocie 2000 złotych. Na podstawie przepisów pojazd został skierowany na parking do czasu ustania obowiązujących ograniczeń i zakazów ruchu niektórych rodzajów pojazdów - wyjaśnił Piotr Laskowski.

W Polsce pojazdy powyżej 12 ton (poza tymi objętymi wyjątkami) nie mogą poruszać się po drogach publicznych w dzień poprzedzający święto państwowe (najbliższy taki dzień to 11 czerwca - Boże Ciało) od godz. 18:00 do godz. 22:00 oraz w samo święto od 8:00 do 22:00.

Ponadto w okresie od ostatniego piątku czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem roku szkolnego ciężarówki nie mogą poruszać się po drogach od 18:00 do 22:00 w piątek, od 8:00 do 14:00 w sobotę i od 8:00 do 22:00 w niedzielę.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro