Reklama
Reklama

Rusza Poznański Budżet Obywatelski 2021. Do wydania 21 mln złotych

fot. UMP
fot. UMP

Od 1 do 30 czerwca można zgłaszać projekty, na które później będą głosować mieszkańcy.

Każdy mieszkaniec Poznania może zgłosić maksymalnie 3 projekty do zrealizowania w ramach PBO 2021. - Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i w ciągu 3 dni dostarczyć listę poparcia podpisaną przez co najmniej 10 mieszkańców. Zgłoszone projekty będą weryfikowane przez miejskich urzędników w kilku etapach. Projekty zarekomendowane pozytywnie trafią na kartę do głosowania - wyjaśniają urzędnicy.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA

Projekty mogą mieć charakter rejonowy i ogólnomiejski. Na projekty ogólnomiejskie do wydania jest 6 mln złotych, a na rejonowe 15 mln złotych. - Podział środków na projekty rejonowe wyliczany zostaje za pomocą algorytmu bazującego na podzielę procentowym - opartym w 70 proc. na liczbie mieszkańców danego rejonu i w 30 proc. na powierzchni danego rejonu.

Nowością w PBO będzie tzw. Zielony Budżet, dzięki któremu mają powstać parki, zieleńce, skwery, czy łąki kwietne. - Warunkiem zakwalifikowania pomysłu do tej kategorii jest, aby co najmniej 90 proc. inwestycji dotyczyła zieleni - dodają. Co ważne, Zielony Budżet zostaje wydzielony z projektów ogólnomiejskich, a wydzielone środki na ten cel to 4 mln złotych. - W związku z wprowadzoną zmianą, zwiększy się liczba głosów, którą będzie mógł oddać każdy mieszkaniec Poznania. W PBO 21 będą to 4 głosy, a nie 3 jak dotychczas. W praktyce oznacza to, że do tej pory można było oddać 2 głosy na projekty rejonowe i jeden na ogólnomiejski. Teraz będzie można oddać 2 głosy na projekty rejonowe i 2 głosy na projekty ogólnomiejskie, z tym że jeden z tych głosów będzie musiał być przekazany na projekt związany z Zielonym Budżetem.

Listę projektów, na którą będą głosować mieszkańcy poznamy jesienią. Wtedy też odbędzie się głosowanie w głównej mierze drogą elektroniczną.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
30.56 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro