Reklama
Reklama

Jest nowy dekret abp. Gądeckiego: dyspensa tylko do 31 maja

fot. Archidiecezja Poznańska

To będzie ostatnia niedziela, w trakcie której wierni Archidiecezji Poznańskiej nie będą musieli uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej.

Arcybiskup Stanisław Gądecki wydał dekret "dotyczący duszpasterstwa po zniesieniu limitów uczestników liturgii". Metropolita poznański przypomina w nim, że od soboty, 30 maja, przestaje obowiązywać limit uczestników zgromadzeń liturgicznych, ale wciąż obowiązkowe pozostaje zakrywanie twarzy i zachowanie dystansu.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

- Do niedzieli, 31 maja, obowiązuje ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej udzielona wiernym Archidiecezji Poznańskiej oraz pozostałym wiernym przebywającym na terenie Archidiecezji Poznańskiej. Od niedzieli 7 czerwca obowiązywać będzie już tylko dyspensa dla: osób w podeszłym wieku i kobiet w stanie błogosławionym, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), osób, które czują wielką obawę przed zarażeniem. Zachęcam usilnie wiernych do udziału w Mszach Świętych oraz do korzystania z sakramentu pokuty - czytamy w dokumencie.

Równocześnie arcybiskup poinformował o wydłużeniu do 14 września czasu Komunii wielkanocnej, a także o tym, że możliwe jest już odwiedzanie chorych przez duchownych. Bierzmowania, które miały się odbyć wiosną, mogą być organizowane latem lub jesienią. W Boże Ciało w tym roku nie będą się odbywać procesje ulicami parafii. Możliwe są jedynie procesje wokół kościoła. - Z uwagi na zachowanie limitu 150 uczestników zgromadzeń poza świątynią zaleca się, by odbyło się kilka procesji. W najbliższym czasie zostanie również opublikowany komunikat dotyczący szczegółów organizacji pielgrzymek.

Metropolita poznański zachęca duchownych, by wraz z wiernymi spisali lub nagrali "świadectwa czasu epidemii", a więc "świadectwa z przeżywania minionego czasu".

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
17℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
4.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro