Reklama
Reklama

Poznański szpital zakaźny rozpoczął terapię amerykańskim lekiem na koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjne | fot. biker_becca / pixabay.com

Już wcześniej informowaliśmy, że poznański szpital zakaźny przy ulicy Szwajcarskiej to jeden z ośrodków w Polsce, w którym prowadzona będzie nowatorska terapia leczenia Covid-19 amerykańskim lekiem Remdesivir.

Terapia już się rozpoczęła. Pacjentka zarażona koronawirusem, jako pierwsza w Wielkopolsce, 22 maja otrzymała osocze ozdrowieńca. - Z doniesień naukowców wynika, że przeciwciała, znajdujące się w takiej surowicy, pomagają wzmocnić odpowiedź immunologiczną chorych, a w ten sposób mogą przyczynić się do zaniku infekcji - wyjaśniają miejscy urzędnicy.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Tej samej pacjentce, wciąż pozostającej w ciężkim stanie, 27 maja podano pierwszy raz w naszym województwie Remdesivir. Wcześniej lek stosowano w leczeniu Eboli, ale okazało się, że może być skuteczny także w przypadku koronawirusa. - Remdesivir można stosować wyłącznie w precyzyjnie określonych przypadkach: u hospitalizowanych pacjentów, którzy są w ciężkim stanie klinicznym, z ostrą niewydolnością oddechową. Lek nie jest zarejestrowany w Polsce, ale o możliwości jego zastosowania w walce z koronawirusem w ramach tzw. programów pilnej pomocy zdecydowała Europejska Agencja Leków. Terapia Remdesivirem trwa 10 dni i jest ściśle kontrolowana i raportowana - dodają.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
17℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
4.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro