Reklama
Reklama

Poznańscy policjanci udaremnili ogromny przemyt papierosów z Białorusi

fot. Policja
fot. Policja

W sprawie zatrzymanych zostało sześć osób.

Do realizacji sprawy doszło 26 maja na terenie powiatu szamotulskiego. Wytypowane zostało miejsce, w którym osoby zajmujące się tym procederem, zazwyczaj przyjmowały transporty papierosów zza wschodniej granicy. Następnie kartony z papierosami z ciężarówki były przekładane do mniejszych samochodów dostawczych. Funkcjonariusze na gorącym uczynku zatrzymali 6 osób, zajętych pracą przy przeładunku.


Zabezpieczono 4 900 000 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wszystko było zapakowane w kartony. Straty skarbu państwa to ponad 5 500000 złotych z tytułu niezapłaconych podatków. Policjanci od dłuższego czasu podejrzewali, że przez województwo wielkopolskie przebiega tranzyt przemytu papierosów ze Wschodu na Zachód - informuje podkom. Maciej Święcichowski z biura prasowego wielkopolskiej policji.


Jak dodaje prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu w jednej z hal położonych na terenie gminy Wronki zatrzymano na gorącym uczynku przeładunku pochodzących z przemytu papierosów pięciu obywateli polskich oraz Białorusina - kierowcę TIR-a którym je przywieziono.

Mężczyźni usłyszeli zarzut że w okresie od kwietnia do maja 2020 roku w krótkich odstępach czasu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyniąc sobie z popełnienia przestępstw skarbowych stałe źródło dochodu, przyjęli na przechowanie i organizowali przewóz wprowadzonych na teren Polski bez zgłoszenia celnego papierosów nie oznaczonych polskimi znakami akcyzy, czym narazili na uszczuplenie podatku akcyzowego i VAT o wielkiej wartości, tj przestępstw określonych w art. 86 § 1 kks, 63 § 2 kks, 54 § 1 kks w zw. z art. 37 § 1 pkt 1 i 2 kks w zw. z art. 7 § 1 kks - tłumaczy prokurator.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Szamotułach sąd wobec zatrzymanych zastosował 3 miesięczny areszt tymczasowy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro