Reklama

Szef MON krytykuje Jaśkowiaka: "słowa prezydenta Poznania o gen. Błasiku są skandaliczne"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. MON
Zdjęcie ilustracyjne | fot. MON

Chodzi o wczorajszą wypowiedź Jacka Jaśkowiaka odnośnie powstania w Poznaniu ulicy gen. Błasika.

Słowa prezydenta Poznania o gen. Błasiku są skandaliczne. Dorobek i zasługi generała powinny zostać upamiętnione. Andrzej Błasik był świetnym dowódcą, doskonałym pilotem i wielkim patriotą. W latach 2005-07 dowodził 2. Brygadą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu - komentuje wczorajszą wypowiedź w RMF FM Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.


Przypominamy. Robert Mazurek zapytał prezydenta Jaśkowiaka o ulicę Andrzeja Błasika w Poznaniu. Jestem przeciwnikiem uczczenia osób, które dopiero niedawno zeszły z tego świata. Są pewne elementy, które wymagają dystansu czasu i uważam, że tak jest lepiej - trzeba poczekać. Jest wiele osób - na przykład Jan Kulczyk, który zasługuje niewątpliwie na to żeby go uczcić zrobił dla Poznania bardzo wiele i wydaje mi się, że ten czas jest potrzebny w takich sytuacjach - tłumaczył prezydent Jaśkowiak.

Tłumacząc Jacek Jaśkowiak przytoczył nazwiska osób już uczczonych w ten sposób w Poznaniu - mówiąc o Tadeuszu Mazowieckim oraz Krzysztofie Skubiszewskim i dodał, że są pewne elementy, które wymagają dystansu czasu.

Tadeusz Mazowiecki zmarł w roku 2013 - pana zdaniem nie można się spieszyć, ale generał Błasik zginął w roku 2010, czyli w przypadku pana generała, dowódcy z Poznania te 10 lat to jest za mało, ale w przypadku premiera Mazowieckiego 7 lat jest jak najbardziej ok, tak - dociekał dziennikarz.

Nie można porównywać premiera i generała - odpowiedział prezydent Jaśkowiak. Dorobek tych osób jest zupełnie inny i są to elementy, które nie budzą żadnej wątpliwości tłumaczy Jaśkowiak.

Andrzej Błasik w latach 2007-10 był dowódcą polskich sił powietrznych. Pośmiertnie został awansowany do stopnia generała. Przypomnijmy, że większość radnych niemal dwa lata temu zagłosowała przeciwko pomysłowi, by ulicę nazwać nazwiskiem generała. Wcześniej negatywną opinię w tej sprawie wydała też Rada Osiedla Głuszyna.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro