Reklama
Reklama

Amazon: "przykro nam, że tragedia rodziny naszej zmarłej koleżanki jest wykorzystywana do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji"

fot. Maciej Kopiński / archiwum
fot. Maciej Kopiński / archiwum

Amazon odnosi się do informacji przekazywanych przez członków OZZ Inicjatywa Pracownicza.

We wtorek opublikowaliśmy na naszym portalu artykuł, w którym opisaliśmy list, jaki członkowie związku zawodowego działającego w Amazonie wysłali do swojego amerykańskiego szefa - Jeffa Bezosa. Żądali w nim, by spółka zadbała o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. - Spółka traktuje nas jak roboty. Automatyzuje nasze ruchy, organizuje naszą pracę w sposób jak najbardziej rutynowy i monotonny, kontroluje i oblicza wszystkie nasze czynności, ustala z góry tempo pracy, nie uwzględnia tego, że pracownicy są w różnych stanie zdrowia, w różnym wieku, mają różną płeć, inne potrzeby i zmienia się ich kondycja psychofizyczna. Może śmierci naszej koleżanki można było uniknąć - wyjaśniał Krzysztof Jackowski z komisji Inicjatywy Pracowniczej. Choć podkreślono, że część żądań związkowców udało się spełnić, wiele jest jeszcze do zrobienia. Poruszono m.in. kwestię "umów śmieciowych".

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Dziś do tych doniesień odnosi się Amazon. - Jest nam przykro, że tragedia rodziny naszej zmarłej koleżanki z poznańskiego zespołu jest wykorzystywana do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat naszej firmy - wyjaśnia firma i podkreśla, że z ogromnym smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci kobiety pracującej w poznańskim magazynie. - Akcja ratunkowa została przeprowadzona w prawidłowy sposób. W naszych centrach logistycznych posiadamy defibrylatory (chociaż nie są one wymagane przez prawo) do wykorzystania w takich sytuacjach. Aktualnie czekamy na raport służb badających przyczyny zdarzenia.

Amazon zapewnia, że wszelkie zmiany związane chociażby z tymczasową podwyżką stawki godzinowej dla pracowników, były wprowadzane z inicjatywy firmy i, gdzie wymagało tego prawo, konsultowane ze związkami zawodowymi. - Dbamy o bezpieczeństwo wszystkich zatrudnionych przez nas osób i nie jest prawdą, że zmuszamy naszych pracowników do noszenia maseczek ochronnych jeśli mają problemy zdrowotne - w takich przypadkach umożliwiamy korzystanie z innych środków ochrony.

Firma chwali się, że wprowadziła około 150 rozwiązań, które mają zwiększać bezpieczeństwo w trakcie pandemii, a kontrole przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną nie wykazały żadnych nieprawidłowości chociażby w toaletach, oświetleniu, czy użytkowaniu i wyposażeniu wież składowania towarów. - Państwowa Inspekcja Sanitarna zaaprobowała środki bezpieczeństwa wdrożone przez Amazon i nie znalazła żadnych uchybień w naszych procesach. Co więcej, kontrole wykazały, że w celu ochrony pracowników firma zastosowała szereg zabezpieczeń wykraczających ponad wytyczne rządowe oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

- Faktem jest, że Amazon już oferuje to, czego domagają się związki zawodowe: konkurencyjne wynagrodzenie w wysokości od 20 zł za godzinę, bogaty pakiet benefitów i wiele możliwości rozwoju kariery - wszystko to przy jednoczesnym zapewnieniu bezpiecznego, nowoczesnego środowiska pracy - kończy Amazon.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
5℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro