Reklama
Reklama

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne wzrosła w ciągu roku o 55% w ciągu roku. Czy teraz będą stały puste?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Aerofoto Kaczmarczyk / archiwum
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Aerofoto Kaczmarczyk / archiwum

W 2019 całkowita wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Poznaniu przekroczyła pół miliarda euro, co stanowi wzrost o aż 55% rok do roku oraz przewyższa średnią kwotę zostatnich pięciu lat o niemal połowę - wynika z raportu CBRE i Miasta Poznania.

Wzrost napędziła głównie nowoczesna powierzchnia biurowa, której dostępność stawia miasto na piątym miejscu w kraju. Silna pozycja Poznania w obszarze nieruchomości to efekt m.in. długich tradycji biznesowych i niemal najniższego bezrobocia w kraju. Jest to też duży ośrodek akademicki, naukowy i targowy, z dobrym położeniem między Berlinem i Warszawą. Dla inwestorów istotne są jednak nie tylko wskaźniki makroekonomiczne, ale też jakość życia w mieście, dlatego rozwijamy ofertę kulturalną, transport publiczny, bazę hotelową i restauracyjną, współorganizujemy wydarzenia sportowe. Co roku powstają tysiące mieszkań, a nowoczesna powierzchnia biurowa właśnie przekroczyła 550 tys. mkw. Obserwujemy również wzrost zainteresowania nieruchomościami alternatywnymi, jak np. domy studenckie, domy seniora czy apartamenty na wynajem - mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.

Według raportu w sektorze biurowym w Poznaniu najbardziej ambitne transakcje plasują się na poziomie 6,3%, co stawia miasto na czwartym miejscu w kraju pod względem oczekiwanych zwrotów. W tej kwestii stolica Wielkopolski wyprzedza nawet tak duże rynki jak Trójmiasto czy Katowice.

Rok 2019 umocnił silną pozycję biurowców stolicy Wielkopolski wśród innych miast regionalnych. Poznań zajmuje w tym momencie czwarte miejsce, po Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Miasto ma też jeden z wyższych udziałów najnowocześniejszej przestrzeni, która obejmuje ponad połowę rynku. Cała powierzchnia biurowa wzrosła w minionym roku o niemal 18% do 85 tys. mkw., co było historycznym rekordem. Ukończonych zostało dziesięć obiektów, w tym cztery przekraczające 10 tys. mkw. Łącznie powierzchnia biurowa w mieście wynosi obecnie 565 tys. mkw - czytamy w raporcie.

Poznań charakteryzuje się też najwyższym poziomem nasycenia przestrzenią handlową na 1000 mieszkańców, wśród miast powyżej 200 tys. ludności. Łącznie taka powierzchnia zajmuje w mieście i najbliższych okolicach 630 tys. mkw. Największy obiekt handlowy to Posnania zajmująca 99 tys. mkw. Siła nabywcza mieszkańców Poznania należy do jednej z najwyższych w Polsce, dlatego miasto jest atrakcyjnym miejscem do debiutu dla sieci międzynarodowych. Tylko w ostatnich latach to miasto wybrały takie marki jak Boxeur des Rues, Fraas, Miniso czy Peserico. Potencjał rynku zwiększa jeszcze bliskość Niemiec i tzw. turystyka zakupowa. Wysokie nasycenie powierzchnią handlową ma też inne konsekwencje, bowiem ogranicza potencjał inwestycyjny rynku. W efekcie obecnie w planach nie ma na razie żadnych wielkoformatowych obiektów - mówi Agata Czarnecka, Dyrektor w Dziale

Ponadto rynek poznański oferuje najemcom ponad 2,1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni logistyczno-przemysłowej, co stawia go na piątym miejscu w Polsce pod względem wielkości zasobów.

To jak zachowa się rynek nieruchomości komercyjnych po pandemii koronawirusa jest w tej chwili wielką niewiadomą. Być może nowoczesna powierzchnia pozwoli Poznaniowi szybciej wyjść z kryzysu ściągając tu najemców, a możemy też mieć teraz rekordową liczbę pustostanów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
0℃
Poziom opadów:
7.5 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
16.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro