Reklama
Reklama

Śmierć w Amazonie. Związkowcy piszą list do Jeffa Bezosa

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Maciej Kopiński / archiwum
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Maciej Kopiński / archiwum

Związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej żądają, aby spółka zadbała o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.

Do zdarzenia doszło w nocy z 17 na 18 maja. U około 40-letniej pracownicy magazynu w podpoznańskich Sadach miało dojść do nagłego zatrzymania krążenia. Mimo reanimacji nie udało się jej uratować.

Jak informowaliśmy zaraz po zdarzeniu w firmie miała pojawić się Inspekcja Pracy. Inspektorzy będą sprawdzać, czy czy był to wypadek przy pracy. Związkowcy postulowali wówczas, by w takich przypadkach maseczki móc zastąpić przyłbicami.

W kolejnych dniach dodarło do nas oficjalne stanowisko firmy przekazane przez biuro prasowe. Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej koleżanki z poznańskiego zespołu. Łączymy się w bólu z członkami jej rodziny i bliskimi oraz otaczamy wsparciem jej współpracowników. Wszyscy pracownicy Amazon mają dostęp do maseczek ochronnych. Jeśli pracownik nie może zakrywać ust oraz nosa maseczką ze względu na stan zdrowia, powinien się zgłosić do działu HR. Dział HR podejmuje wówczas decyzję o przyznaniu pracownikowi przyłbicy - pisali przedstawiciele firmy.

Dziś związkowcy poinformowali, że napisali list do Jeffa Bezosa, dyrektora generalnego Amazon. Żądają, aby spółka zadbała o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Spółka traktuje nas jak roboty. Automatyzuje nasze ruchy, organizuje naszą pracę w sposób jak najbardziej rutynowy i monotonny, kontroluje i oblicza wszystkie nasze czynności, ustala z góry tempo pracy, nie uwzględnia tego, że pracownicy są w różnych stanie zdrowia, w różnym wieku, mają różną płeć, inne potrzeby i zmienia się ich kondycja psycho-fizyczna- podkreśla Krzysztof Jackowski z komisji Inicjatywy Pracowniczej przy Amazon. Może śmierci naszej koleżanki można było uniknąć - zastanawiają się związkowcy.

Jak tłumaczą związkowcy w czasie pandemii Amazon zrealizował część żądań związków. Zawieszono cotygodniowe oceny norm, wydłużono przerwy. A bez ocen pracowniczych magazyn w Poznaniu wciąż wykonuje 100 procent normy. I dodają, że dla bezpieczeństwa niezbędne jest jednak stabilne zatrudnienie. 70 procent załogi zatrudniona jest na umowach śmieciowych. Coraz więcej magazynów zatrudnia przez agencję pracy tymczasowej. Kontrakty skróciły się z miesiąca do dwóch tygodni! Pracownicy na śmieciowych umowach, którzy źle się poczują, nie pójdą do lekarza w obawie o utratę pracy. Nawet pracownicy na umowach czasowych ryzykują, że przez zwolnienie lekarskie ich umowa nie zostanie przedłużona - tłumaczą związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej przy Amazon.
Inicjatywa Pracownicza żąda od spółki, aby podobnie jak w Niemczech, zapewniła wszystkim pracownikom, iż ich umowy w okresie kryzysu będą przedłużane, bez względu na normę i zwolnienia chorobowe. 30 kwietnia razem ze związkowcami z Niemiec, Francji, Hiszpanii, USA i Słowacji związkowcy z podpoznańskiej firmy wysłali list do Jeffa Bezosa domagając się, aby spółka organizowała pracę dbając o zdrowie pracowników przez cały rok, nie tylko w czasie pandemii

Amazon, który niezwykle wzbogacił się w czasie epidemii, musi w końcu uznać zdrowie swoich pracowników za priorytet, a nie pusty slogan. OZZ Inicjatywa Pracownicza nie ustanie w działaniach na rzecz tego, aby takie tragedie nie miały miejsca - zapewnia Krzysztof Dąbrowski z komisji Inicjatywy Pracowniczej przy Amazon.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
8.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro