Reklama
Reklama

Kradzieże z kontenerów PCK? To incydenty, prawdziwe problemy są inne. "Odzież jest zanieczyszczona, również fekaliami"

fot. PCK

Jeden z naszych czytelników opisał nietypowe zajście z ulicy Kuźniczej.

- Około godziny 22:30 widziałem jak trzy osoby wyjmują obrania z kontenera PCK. Przyjechali srebrnym vanem. Jeden ze sprawców czekał w aucie, druga weszła do kontenera i wyjmowała ubrania, a trzecia pakowała do worka i samochodu - opisywał poznaniak.

W naszym regionie można zauważyć sporo charakterystycznych kontenerów na ubrania. Nie wszystkie należą jednak do Polskiego Czerwonego Krzyża - ustawiają je również inne podmioty, a chcący pomóc potrzebującym często nieświadomie wspierają prywatny biznes.

Wspomniany kontener przy Kuźniczej nie należy do PCK (pełen wykaz można znaleźć tutaj). Obiekty ustawione przez tę organizację wspomagają akcję charytatywną. Gromadzone są w nich tekstylia, a środki pozyskane ze sprzedaży zebranych ubrań, pościeli itp. przeznaczane są na obsługę projektów pomocowych i edukacyjnych oraz bieżącą działalność statutową.

- Kradzieże zdarzają się incydentalnie. Do tej pory nie mieliśmy praktycznie żadnych zgłoszeń na terenie wielkopolski, że ktoś okradł kontener, ale niestety nasze pojemniki ulegają aktom wandalizmu - przyznała Anna Ptaszyńska z wielkopolskiego PCK.

Wiele osób chce oddać odzież, ale ze względu na przepełniony pojemnik zostawia torby w jego sąsiedztwie, powodując zaśmiecanie okolicy i zniszczenie ubrań. PCK stara się regularnie opróżniać kontenery, zachęca również do zgłaszania przypadków przepełnienia czy uszkodzenia pojemników - na wszystkich tego typu obiektach znajdują się odpowiednie dane kontaktowe.

- Kolejnym problemem jaki można zaobserwować podczas realizacji zbiórki tekstyliów to wrzucanie mocno zniszczonej, mokrej, zanieczyszczonej, również fekaliami odzieży, traktowanie kontenerów PCK jak pojemniki na odpady komunalne - wyliczał Anna Ptaszyńska.

Obecnie duża część odzieży, ze względu na swój stan, nie trafia do potrzebujących, wciąż można ją jednak wykorzystać w celach przemysłowych. Wyrzucanie np. śmieci do kontenerów znacznie utrudnia cały proces. PCK przypomina, że osoby chcące przekazać ubrania, pościel, pluszaki, czy buty w dobrym stanie, wciąż mogą to zrobić odwożąc wyprane rzeczy do najbliższego oddziału.

Co ważne, odzież wrzucona do pojemnika na terenie danego województwa wspiera działalność regionalnego oddziału PCK - pozbywając się starych ubrań mamy więc pewność, że pomagamy lokalnej społeczności.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
40.15 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro