Reklama
Reklama

Przedszkola i żłobki ponownie otwarte. Pierwszego dnia tłumów nie było

fot. UMP
fot. UMP

W poznańskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych stawiło się dziś łącznie 1803 dzieci. To niewiele ponad 12 procent. Podobnie wygląda frekwencja w miejskich żłobkach - w poniedziałek wyniosła niecałe 13 procent.

Według relacji miejskich urzędników w poniedziałek, 25 maja, frekwencja w poznańskich przedszkolach wyniosła 13 procent. Do wszystkich placówek przyszło łącznie tylko 1761 dzieci. Znacznie mniej maluchów wróciło do oddziałów przedszkolnych znajdujących się w szkołach podstawowych - tylko 4 procent wszystkich, które uczęszczają tam na co dzień. To łącznie 42 dzieci.

Prawie połowa dzieci wracających do przedszkoli to mali poznaniacy, których rodzice mają pierwszeństwo w zapisaniu do placówki z uwagi na charakter pracy opisany w wytycznych władz centralnych. Chodzi o dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych czy pracowników realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - informują miejscy urzędnicy.

Aż w 8 przedszkolach wszystkie zapisane maluchy to dzieci rodziców z pierwszeństwem przyjęcia. W kolejnych 18 placówkach liczba dzieci z pierwszeństwem przekracza 80 proc. ogólnej liczby deklaracji powrotu do przedszkola. W ośmiu szkołach podstawowych żadne dziecko z zadeklarowanej liczby uczniów nie pojawiło się w placówce - dodają.

Wszystkie przedszkola i żłobki, które rozpoczęły dzisiaj na nowo działalność, były przygotowane zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego - podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Są wyposażone w środki ochrony osobistej, a wszystkie przestrzenie zostały w odpowiedni sposób przygotowane. W poniedziałek otwartych było 13 z 14 żłobków miejskich oraz 116 ze 118 przedszkoli - dodaje.

Do miejskich żłobków rodzice przyprowadzili w poniedziałek 170 maluchów - to niecałe 13 proc. wszystkich dzieci, jakie są do nich zapisane. Miejskie placówki były przygotowane na większą liczbę chętnych - zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz w oparciu o dostępne zasoby kadrowe mogły przyjąć 244 dzieci.

Decyzję o ponownym uruchomieniu żłobków, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w Poznaniu poprzedziło kilkutygodniowe przygotowanie, poparte szczegółowymi konsultacjami z dyrektorami zespołów żłobków, przedszkoli i szkół oraz środowiskiem lekarskim. Placówki wyposażono w płyn dezynfekcyjny oraz środki ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki, przyłbice), a sale zostały dostosowane do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego - tłumaczą miejscy urzędnicy.

Zgodnie z wytycznymi w każdej grupie żłobkowej lub przedszkolnej może przebywać do 12 dzieci. W uzasadnionych przypadkach można tę liczbę zwiększyć o kolejne 2, ale wyłącznie za zgodą organu prowadzącego placówkę. Minimalna przestrzeń do wypoczynku i zabawy nie może być mniejsza niż 4m2 na jedno dziecko i każdego opiekuna.

Również rodzice powinni przestrzegać ważnych zasad. Najważniejsze jest to, aby dziecko, kierowane do przedszkola i żłobka było zdrowe - bez objawów chorobowych. Rodzice powinni przestrzegać podstawowych zasad higieny i nauczyć tego samego dziecko. Malucha należy też uczulić, aby nie zabierał do przedszkola własnych zabawek - dodają urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
9.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro