Reklama
Reklama

W poniedziałek ruszą poznańskie żłobki. "Proszę nie posyłać dzieci na siłę"

fot. UMP

Miasto Poznań przygotowuje się do ponownego uruchomienia żłobków i przedszkoli.

Te placówki zostaną ponownie otwarte od poniedziałku, 25 maja. W pierwszej kolejności z opieki będą mogły skorzystać dzieci tych rodziców, którzy ze względu na pracę nie mogą zająć się maluchem w domu (poczynając od pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19). Liczba miejsc jest ograniczona, więc wprowadzono regulacje dotyczące zasad kwalifikacji dzieci do pierwszeństwa w objęciu opieką.

- Ważny apel do wszystkich rodziców: proszę nie posyłać dzieci do przedszkoli i szkół na siłę. Osoby, które mają możliwości, aby zostać w domu - powinny to zrobić. Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci oraz pracowników jednostek oświatowych jest najważniejsze. Tym bardziej, że zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 lat ma zostać wydłużony aż do 14 czerwca - powiedział Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty UMP.

Jak tłumaczy UMP, 21 proc. rodziców jest zainteresowanych posłaniem dzieci do przedszkoli. W przypadku żłobków to prawie 20 proc., a podstawówek 9 proc.

- Przedszkola, szkoły i żłobki, które mają zapewnić opiekę dzieciom, muszą spełnić szereg wytycznych sanitarnych. Jest jednak też wiele zasad, o których muszą pamiętać rodzice. Najważniejsze jest to, aby dziecko, kierowane do przedszkola i żłobka było zdrowe - bez objawów chorobowych. Rodzice powinni przestrzegać podstawowych zasad higieny i nauczyć tego samego dziecko. Malucha należy też uczulić, aby nie zabierał do przedszkola własnych zabawek - informuje UMP.

Od 1 czerwca planowane jest zapewnienie opieki dla dzieci w klasach 1-3 szkoły podstawowej.

Miasto przygotowało specjalny poradnik dla rodziców. Można go znaleźć tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro