Reklama
Reklama

Oszustwo "na wielką skalę" w jednej z firm. Co najmniej 650 tys. zł strat

fot. KPP Szamotuły

Dziewięć osób podejrzanych w sprawie usłyszało zarzuty.

Szamotulscy policjanci, w maju br. otrzymali zawiadomienie od zaniepokojonego dyrektora, iż w jego firmie najprawdopodobniej doszło do oszustwa na dużą skalę. Po zbadaniu sprawy okazało się, że prawdopodobnie pracownicy firmy, w trakcie skupowania rzepaku celowo fałszują stopień zanieczyszczenia dostarczanego towaru, przez co firma ponosi rażące straty. Jak ustalili policjanci zamiast czystego rzepaku, właściciel otrzymywał m.in. rzepak zmieszany z żytem lub innym zbożem. Według wstępnych ustaleń wynikało też, iż proceder ten trwał co najmniej od stycznia tego roku. W tym okresie, do firmy wjechało najprawdopodobniej około 30 samochodów ciężarowych, które były nieprawidłowo zbadane, przez co firma została narażona na straty o wysokości co najmniej 650 tysięcy złotych.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Gdy kryminalni byli na miejscu w firmie, na gorącym uczynku zatrzymali troje jej pracowników, którzy w nieprawidłowy sposób przeprowadzali badanie przywiezionego ładunku. Policjanci pracujący nad sprawą zabezpieczyli niezbędne materiały dowodowe. Do tej pory, kryminalni zatrzymali 9 osób w sprawie. Sześcioro z nich, to pracownicy firmy skupującej rzepak, natomiast troje z nich, to dostawcy- wielkoobszarowi rolnicy. Podejrzani, to mieszkańcy Szamotuł oraz gminy Szamotuły, Wronek, powiatu obornickiego, powiatu gnieźnieńskiego oraz powiatu świdwińskiego. Wszyscy usłyszeli zarzuty oszustwa, w którym poniesiono straty znacznej wartości, do których w większości przyznali się i złożyli obszerne wyjaśnienia - relacjonuje mł. asp. Sandra Chuda, oficer prasowy policji w Szamotułach.
Na poczet przyszłych kar, na chwilę obecną, organy ścigania dokonały tymczasowego zajęcia mienia na sumę około 1 miliona 331 tysięcy złotych - dodaje.

Policjanci nie wykluczają, że po dokładnym przeanalizowaniu zebranych materiałów dowodowych, może okazać się, iż straty poniesione przez poszkodowanych znacznie wzrosną.

Policjanci oraz prokurator analizują również, czy proceder ten nie rozpoczął się znacznie wcześniej. W związku z powyższym, nie wykluczamy kolejnych zatrzymań oraz zarzutów dla innych osób zamieszanych w przestępstwo - dodaje rzeczniczka

Prokuratorskie śledztwo w sprawie jest w toku. Za oszustwo grozi 10 lat więzienia.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.09 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro