Reklama
Reklama

Twarde prawa natury w przygodzickim gnieździe bocianów. Wyrzucono najsłabszego pisklaka

fot. bociany.przygodzice.pl

Do "dramatycznego" zdarzenia doszło w czwartek.

5 piskląt wykluło się z pięciu jaj zniesionych w bocianim gnieździe na terenie Przygodzic. To jedno z najsłynniejszych bocianich gniazd w kraju, o którym wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu. Malutkie bociany pojawiły się na świecie na początku maja. - Trzy starsze pisklaki z przygodzickiego gniazda przekroczyły krytyczną granicę 10 pierwszych dni życia, w których są najbardziej wrażliwe na działanie niekorzystnych czynników zagrażających ich zdrowiu i życiu. Bociani rodzice troskliwie opiekują się swoim potomstwem, pokarmu jest sporo, pogoda nie najgorsza - tak więc szanse piskląt na przetrwanie rosną - informowali 12 maja twórcy facebookowego profilu Bociany z Przygodzic.

Sytuacja się zmieniła. - Niestety dziś przed południem z gniazda rodzic wyrzucił najmniejsze pisklę. Najmłodszy bocianek odstawał co prawda wielkością od pozostałej czwórki, jednak czy to było jedyną przyczyną? Dorosły bocian musiał wiedzieć o młodym coś, czego my nie wiemy, skoro opiekując się do tej pory wzorowo swoim potomstwem, podjął tak drastyczną decyzję. To kolejny suchy rok; postępując w ten sposób, rodzic zwiększył szanse pozostałych silniejszych piskląt na przeżycie. Przykre to, ale bociania logika jest inna od naszej, ludzkiej i trzeba to zaakceptować. Jeśli Przygodzie i Dziedzicowi udało by się wychować pozostałą czwórkę młodych, byłby to i tak sukces lęgowy powyżej średniej - zaznaczają.

Podczas sezonu, każdego dnia losy bocianiej pary śledzą setki tysięcy osób z Polski, Niemiec, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Kanady i blisko 200 innych państw. Obserwacja bocianów jest możliwa dzięki projektowi "Blisko bocianów" prowadzonemu przez Południowowielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków przy współpracy z Gminą Przygodzice i TK Telekom.

Relację z gniazda można zobaczyć TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
2℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
33.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro