Reklama

Przeprowadzono ponad 8 tys. testów na koronawirusa w DPS-ach. "Sytuacja jest stabilna"

fot. Wojska Obrony Terytorialnej
fot. Wojska Obrony Terytorialnej

Badania zostały przeprowadzone we wszystkich 63 domach w Wielkopolsce prowadzonych przez samorządy.

Akcja, w którą zaangażowane były Wojska Obrony Terytorialnej i Sanepid, trwała dwa tygodnie. Dziś wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podczas konferencji prasowej poinformował o szczegółach prowadzonej akcji . W części DPS-ów został wprowadzony rotacyjny system pracy. W jednym z domów w powiecie ostrzeszowskim w taki sposób udało się zapobiec zakażeniu koronawirusem, ponieważ pracownik przed podjęciem pracy uzyskał wynik dodatki i nie miał kontaktu z mieszkańcami - tłumaczył wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Poinformowano też, że DPS-y zostały wsparte również dodatkowymi środkami finansowymi - łączna kwota to ponad 700 tys. zł. na bieżące działania - oraz środkami ochrony osobistej, Do placówek trafiło między innymi: 185 tys. maseczek, 103 tys. rękawiczek, 6,5 tys. przyłbic czy ponad 10 tys. litrów płynów do dezynfekcji.

Według informacji podanych przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu obecnie w kwarantannie/częściowej kwarantannie (nałożonej na niektóre budynki domu) znajdują się 2 wielkopolskie DPS-y (DPS Kalisz, DPS Sielska w Poznaniu). W kwarantannie na 6426 miejsc w DPS ogółem znajduje się obecnie 164 mieszkańców (2,5% ogółu). Dwa tygodnie temu kwarantanna została zdjęta z DPS w Pleszewie. Obecnie zakażonych jest łącznie 46 mieszkańców DPS-ów w Wielkopolsce. Sytuację w placówkach można określić jako stabilną. Do DPS-u w Kaliszu wracają kolejni ozdrowieńcy. Obecnie jest ich 51 - dodaje wojewoda.

Podczas konferencji wojewoda omówił także działania w ramach akcji drive-thru, która odbyła się już w Krotoszynie (302/ w tym 2 dodatnie), Kaliszu (747/ w tym 4 dodatnie) Ostrowie Wielkopolskim (trwa - 1000/ w tym 1 dodatni). Wojewoda przedstawił także plan drive-thru na najbliższe dni. W weekend z tego typu badań będą mogli skorzystać mieszkańcy Kępna. Od poniedziałku drive-thru ruszy w Pleszewie, a od piątku do soboty w Rawiczu. Jesteśmy tam, gdzie zagrożenie jest szczególnie duże - dziś jest to południowa Wielkopolska. W związku z tym pragnę poinformować, że nasze kolejne drive-thru postanowiłem skierować w trybie specjalnym do Kępna, w którym w ostatnich dniach dynamicznie wzrosła liczba zakażeń - mówił podczas konferencji Łukasz Mikołajczyk.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.77 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro