Reklama
Reklama

Blisko 3 mln zł na ratowanie zabytków w powiecie poznańskim

fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu
fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Tym razem na liście wśród 18 obiektów po raz pierwszy znalazły się też budynki architektury przemysłowej.

800 tys. zł przekazano w tym roku na ratowanie poznańskiego kompleksu klasztornego franciszkanów. Natomiast na prace konserwatorskie czy restauratorskie obiektów wpisanych do rejestru zabytków powiat przenaczy 2 mln zł. Wśród obiektów są też budynki architektury przemysłowej.
Klasycznym przykładem architektury przemysłowej, wymienianym w podręcznikach są obiekty dawnej fabryki chemicznej w Luboniu. To budynki o wartości ponadregionalnej, nie tylko znak rozpoznawczy Lubonia, ale też prawdziwa perła tego typu budownictwa - mówi Wiesław Biegański, Powiatowy Konserwator Zabytków. W tym roku dofinansujemy pracę renowacyjne przy remontach dachów tego kompleksu - dodaje. Na pierwszy etap robót przeprowadzony - w Hali Poelziga - dawnego magazynu superfosfatu w Luboniu powiat przeznaczy 89,5 tys. zł.

W powiecie poznańskim są zabytki, w których prace konserwacyjne właśnie dobiegają końca. Przykładem mogą być kościoły w Kleszczewie i Rogalinku. Jak przyznaje Wiesław Biegański, w pierwszej kolejności należało ratować zabytki drewniane. Obiekty drewniane są szczególnie narażone na szybą degradację. Wiele z nich dzięki dotacji powiatu udało się ocalić od zapomnienia. Przykładem może być kościół w Rogalinku czy Kleszczewie, w którym w tym roku zakończą się prace renowacyjne - dodaje Powiatowy Konserwator Zabytków.

Na liście tegorocznych dotacji znalazł się także zespół zamkowy w Kórniku, gdzie konserwacji poddane zostaną średniowieczne mury wewnętrzne przyziemia zamku oraz przebudowane będą alejki parkowe w Arboretum. Zamek w Kórniku z otoczeniem każdego roku staje się piękniejszy. Do tej pory przeznaczyliśmy na prace renowacyjne blisko 1,2 mln zł - mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. Na terenie powiatu znajduje się wiele zabytków, którym przez minione lata, dzięki wsparciu powiatu poznańskiego, udało się przywrócić świetność. Dzięki przeznaczaniu co roku dotacji dziś, w niektórych obiektach prace są praktycznie skończone - dodaje.
W tym roku 300 tys. zł otrzyma też kościół pw. Wszystkich Świętych w Kórniku, gdzie planowane są prace remontowe i restauracyjne przy dzwonnicy oraz ogrodzeniu. Dofinansowanie przyznano także kościołowi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sobocie. Tym razem przeprowadzony zostanie remont elewacji oraz dzwonnicy.
Dzięki programowi ratowania zabytków zmieni się otoczenie kościoła św. Mikołaja w Owińskach. Po raz pierwszy na liście znalazł się użytkowany przez Zgromadzenie Słowa Bożego park dworski w Chludowie, który może liczyć na dofinansowanie w wysokości 40 tys. zł. Rozpocznie się tu remont sztucznej groty oraz prace związane z zabezpieczeniem drzewostanu w parku. Dotacje otrzymają też willa z ogrodem przy ul. Cienistej w Puszczykowie (30,5 tys. zł), czy kościół św. Jadwigi w Łodzi, w gminie Stęszew (50 tys. zł).

Ponadto 17,5 tys. zł przeznaczone zostanie na kontynuację remontu byłego dworca kolejowego w Puszczykowie. W ramach programu odnowy zabytków wyremontowany zostanie dach malowniczego dworku w Złotniczkach oraz fragment ściany frontowej i ganku Dworu Jackowskich we Wronczynie. Kwota 30 tys. zł zostanie przeznaczona m.in. na obróbki blacharskie, malowanie, naprawę posadzek czy deskowanie dachu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro