Reklama
Reklama

Test&go w kolejnym wielkopolskim mieście. Do końca tygodnia chcą przebadać 1000 osób

fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Mobilny punkt poboru wymazów stanął od początku tygodnia przed Stadionem Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim.

To trzecia lokalizacja centrum COVID-19 test and go w Wielkopolsce wskazana przez wojewodę Łukasza Mikołajczyka. Projekt został zrealizowany przez 12. Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej i Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z lokalnym samorządem.

Nawet 200 osób, które miały kontakt z zakażonymi lub mają objawy choroby może zostać przebadanych każdego dnia. Wcześniej podobne punkty działały w Krotoszynie i Kaliszu. Jeśli zaistnieje taka potrzeba jesteśmy gotowi z tym punktem pojechać w każde, wskazane na wniosek wojewody miejsce
- mówi zastępca dowódcy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Janusz Brzezicha.

To trudne zadanie i odpowiedzialne zadanie. Wymaga dużego skupienia szczególnie zachowania wszelkich procedur bezpieczeństwa w trakcie pobierania wymazów. Po raz trzeci punt został przygotowany przez żołnierzy 124 batalionu lekkiej piechoty ze Śremu - tłumaczy ppłk Tomasz Woźniak odpowiedzialny za przygotowanie punktu "Test&GO"

Na placu wymazowym wyznaczonych jest pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. Test można wykonać od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 19:00.

Badania są bezpłatne i nie wymagają opuszczania samochodu przez osobę, od której zostanie pobrana próbka. Na test trzeba zarezerwować sobie około 15 minut. Przebadane osoby otrzymają dostęp do wyników online, a w przypadku pozytywnego wyniku testu, informacja taka trafi do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - przypomina kpt. Marcin Misiak, oficer prasowy 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Do końca tygodnia planowane jest przebadanie około tysiąca osób, które miały kontakt z zakażonymi lub mają objawy choroby. Decyzją wojewody, z uwagi na wysoki wskaźnik zakażeń, kolejnym miastem gdzie będą pobierane próby na obecność koronawirusa będzie Pleszew.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Zobacz pogodę na jutro