Reklama
Reklama

Nowy autobus hybrydowy na testach w Poznaniu. Na jakich liniach go spotkamy?

fot. MPK

Autobus po raz pierwszy wyjedzie na trasę we wtorek w godzinach popołudniowych.

Do połowy czerwca - w ramach prowadzonych testów - po ulicach Poznania będzie wozić pasażerów Mercedes-Benz Citaro G Hybrid. MPK Poznań jest otwarte na nowe technologie, dlatego na bieżąco śledzi nowinki z branży - informuje Agnieszka Smogulecka, rzecznik MPK. Po ulicach Poznania będzie wozić pasażerów Citaro G Hybrid - dzięki temu dowiemy się, jak pojazd sprawdza się w naszych warunkach eksploatacyjnych - dodaje.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Podstawowa zasada działania nowego modelu Citaro Hybrid jest prosta: Elektryczny silnik tarczowy zintegrowany jest pomiędzy silnikiem spalinowym a automatyczną skrzynią biegów. Pełni funkcję generatora, przetwarzając energię pochodzącą z hamowania silnikiem w prąd. Wytworzony prąd zostaje zmagazynowany. Bez technologii hybrydowej energia pozyskiwana w fazie rekuperacji byłaby tracona, zaś nowy Citaro Hybrid wykorzystuje ją: Gdy tylko autobus rusza z miejsca, silnik elektryczny wspomaga silnik diesla dodatkowym momentem obrotowym. Dzięki temu, silnikowi spalinowemu wystarczy wytworzenie mniejszej mocy, by ruszyć z miejsca, oszczędzając na paliwie. Dodatkowo silnik elektryczny wspomaga pracę na biegu jałowym. Poprawia to sprawność silnika spalinowego, przyczyniając się też do znacznego obniżenia zużycia paliwa a tym samym również do obniżenia poziomu emisji - informuje spółka EvoBus Polska, która przekazała autobus do testowania.

W autobusie znajduje się 135 miejsc, w tym 41 siedzących (obecnie należy pamiętać o ograniczeniach w związku z koronawirusem). Nowoczesny autobus będzie można spotkać na liniach nr 151, 171 oraz 191.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogodowa chwila wytchnienia przed upałami
21℃
17℃
Poziom opadów:
16.1 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro