Reklama
Reklama

Stulecie urodzin Jana Pawła II: kardynał Dziwisz wygłosił w Poznaniu homilię

Jan Paweł II w Poznaniu | fot. PAP/CAF-REMIUSZ SIKORA

18 maja obchodzimy setną rocznicę urodzin Jana Pawła II.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach. W 1978 roku został 264. Papieżem, a jego pontyfikat trwał prawie 27 lat.

W niedzielę z okazji setnych urodzin Jana Pawła II w poznańskiej Katedrze odprawiono mszę świętą pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz papieża.

- Modląc się dziś w Poznaniu, gdzie przed ponad 1000 lat zaczęła zakorzeniać się wiara chrześcijańska, a wraz z nią zaczęła tworzyć się polska państwowość, ogarniamy pamięcią i sercem minione wieki, wspominamy i dziękujemy za dar, jaki otrzymaliśmy w osobie największego z rodu Polaków - Karola Wojtyły - mówił kardynał Dziwisz.

- W całych naszych dziejach nie mieliśmy nikogo, kto by podobnie jak św. Jan Paweł II łączył w sobie tyle różnych przymiotów serca, umysłu i woli, tyle tak różnych form wyjątkowego w skali dziejów ludzkości charyzmatów, tyle i tak różnych obszarów owocnego trudu dla dobra swoich rodaków i całej ludzkości - dodał.

Bliski współpracownik papieża podkreślał również m.in. jego mocne poczucie polskiej tożsamości oraz "szerokie spojrzenie i serce otwarte na wielość innych kultur i potrzeby innych narodów".

Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Poznań dwukrotnie: w 1983 i 1997 roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
1℃
-2℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
49.51 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro