Reklama

Jadwiga Emilewicz nazywa skandalem usunięcie piosenki Kazika o Jarosławie Kaczyńskim z Listy Przebojów radiowej Trójki

fot. Kazik - Twój ból jest lepszy niż mój / YouTube
fot. Kazik - Twój ból jest lepszy niż mój / YouTube

Piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" zajęła pierwsze miejsce w 1998. notowaniu Listy Przebojów radiowej "Trójki".

Nowa piosenka artysty nawiązuje do sytuacji z 10 kwietnia, gdy Jarosław Kaczyński odwiedzał groby ofiar katastrofy smoleńskiej, choć innym osobom nie wolno było tego robić ze względu na pandemię koronawirusa. W piątek utwór znalazł się na pierwszym miejscu kultowej Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia, ale długo na szczycie nie był.

S. U. Bałtyk w Kołobrzegu - wypoczynek i rehabilitacja. Tutaj każdy dzień zaczyna się od szumu fal, uśmiechu personelu i troski o Twoje zdrowie. Sprawdź ofertę na www.subaltyk.pl
REKLAMA

Szefostwo rozgłośni postanowiło unieważnić notowanie twierdząc, że doszło do złamania regulaminu. W oświadczeniach pojawiają się tłumaczenia, że piosenka Kazika "została wprowadzona spoza listy" i manipulowano podczas liczenia głosów oddawanych na inne piosenki. Odżegnano się od słów o "cenzurze", które padają z każdej możliwej strony.

W związku z tą sytuacją artyści zaczęli bojkotować Trójkę. Z rozgłośnią już pożegnali się twórca Listy Przebojów - Marek Niedźwiecki, a także inny dziennikarz muzyczny - Hirek Wrona. Już wcześniej pracę w stacji zakończyli m.in. Anna Gacek, Wojciech Mann czy Gaba Kulka.

Głos w tej sprawie zabrała także wicepremier Jadwiga Emilewicz. - Usunięcie piosenki Kazika z Listy Przebojów Trójka - Program 3 Polskiego Radia jest skandaliczne. Pamiętajmy, wirus atakuje płuca, a nie zdrowy rozsądek - napisała na Facebooku. Emilewicz zwróciła się z tej kwestii z oficjalnym pismem do szefa Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Czabańskiego. - Wczorajsza decyzja o usunięciu z Listy Przebojów piosenki Kazika słusznie wywołała oburzenie słuchaczy i artystów. Ostatni raz tego typu ingerencji, w coś co nigdy nie może być przedmiotem cenzury, dokonano w 1984 roku. Miałam wtedy 11 lat i doskonale pamiętam samotne werble z "To tylko tango" Maanam w miejscu ocenzurowanych przez ówczesne władze utworów zespołu. (...) Artystyczna wolność nigdy nie powinna być w żaden sposób skrępowana, nawet kiedy twórca ma inne zdanie i inaczej postrzega rzeczywistość. Liczę, że Rada Mediów Narodowych podejmie szybkie i zdecydowane kroki w sprawie wyjaśnienia incydentu oraz powrotu piosenki na fale radiowej Trójki - napisała Emilewicz.



Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
14.50 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro