Reklama
Reklama

Jadwiga Emilewicz nazywa skandalem usunięcie piosenki Kazika o Jarosławie Kaczyńskim z Listy Przebojów radiowej Trójki

fot. Kazik - Twój ból jest lepszy niż mój / YouTube
fot. Kazik - Twój ból jest lepszy niż mój / YouTube

Piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" zajęła pierwsze miejsce w 1998. notowaniu Listy Przebojów radiowej "Trójki".

Nowa piosenka artysty nawiązuje do sytuacji z 10 kwietnia, gdy Jarosław Kaczyński odwiedzał groby ofiar katastrofy smoleńskiej, choć innym osobom nie wolno było tego robić ze względu na pandemię koronawirusa. W piątek utwór znalazł się na pierwszym miejscu kultowej Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia, ale długo na szczycie nie był.

Szefostwo rozgłośni postanowiło unieważnić notowanie twierdząc, że doszło do złamania regulaminu. W oświadczeniach pojawiają się tłumaczenia, że piosenka Kazika "została wprowadzona spoza listy" i manipulowano podczas liczenia głosów oddawanych na inne piosenki. Odżegnano się od słów o "cenzurze", które padają z każdej możliwej strony.

W związku z tą sytuacją artyści zaczęli bojkotować Trójkę. Z rozgłośnią już pożegnali się twórca Listy Przebojów - Marek Niedźwiecki, a także inny dziennikarz muzyczny - Hirek Wrona. Już wcześniej pracę w stacji zakończyli m.in. Anna Gacek, Wojciech Mann czy Gaba Kulka.

Głos w tej sprawie zabrała także wicepremier Jadwiga Emilewicz. - Usunięcie piosenki Kazika z Listy Przebojów Trójka - Program 3 Polskiego Radia jest skandaliczne. Pamiętajmy, wirus atakuje płuca, a nie zdrowy rozsądek - napisała na Facebooku. Emilewicz zwróciła się z tej kwestii z oficjalnym pismem do szefa Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Czabańskiego. - Wczorajsza decyzja o usunięciu z Listy Przebojów piosenki Kazika słusznie wywołała oburzenie słuchaczy i artystów. Ostatni raz tego typu ingerencji, w coś co nigdy nie może być przedmiotem cenzury, dokonano w 1984 roku. Miałam wtedy 11 lat i doskonale pamiętam samotne werble z "To tylko tango" Maanam w miejscu ocenzurowanych przez ówczesne władze utworów zespołu. (...) Artystyczna wolność nigdy nie powinna być w żaden sposób skrępowana, nawet kiedy twórca ma inne zdanie i inaczej postrzega rzeczywistość. Liczę, że Rada Mediów Narodowych podejmie szybkie i zdecydowane kroki w sprawie wyjaśnienia incydentu oraz powrotu piosenki na fale radiowej Trójki - napisała Emilewicz.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa!
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
15.74 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro