Reklama
Reklama

Kolejne zwolnienia w Volkswagen Poznań. 450 osób straci pracę

fot. Volkswagen Poznań

Powodem jest pandemia koronawirusa i spowodowany nią mniejszy popyt na samochody.

20 kwietnia pisaliśmy o przyspieszeniu zwolnień w Volkswagen Poznań zaplanowanych na ten rok. Do połowy maja, w związku z automatyzacją zakładów, pracę straciło około 200 osób. Wcześniej zakładano, że zwolnienia w tym wymiarze będą się odbywać do końca bieżącego roku. Łącznie od września ubiegłego roku, ze względu na zastąpienie pracowników manualnych robotami, pracę straciło tu 750 osób.

Ale to nie koniec. Pandemia koronawirusa także odcisnęła piętno na największym pracodawcy w Wielkopolsce. Z najnowszych informacji wynika, że Volkswagen przeprowadzi kolejne zwolnienia. Pracę straci 4% pracowników. - Dzisiaj zachowując najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny pracy zwiększamy ilość produkowanych samochodów i rozpoczynamy pracę na trzy zmiany wciąż jednak w niepełnym wymiarze. Prognozowany, zmniejszony popyt na nowe samochody wymaga już teraz podjęcia stanowczych kroków i dopasowania zapotrzebowania na personel do średnioterminowych planów produkcyjnych. To będzie oznaczało, że pracę w Volkswagen Poznan zakończy do końca 2021 roku około 450 pracowników, głównie będą to osoby z umowami na czas określony - wyjaśnia Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań. - Globalna sytuacja gospodarcza nie pozostawia złudzeń. Pandemia koronawirusa spowodowała poważne straty na każdym z kontynentów. Konsekwencje w oczywisty sposób odczuwa także nasze przedsiębiorstwo - dodaje.

Firma podkreśla, że decyzja była trudna, ale spowodowała ją nowa rzeczywistość. - Analizujemy i szukamy wszelkich możliwości by maksymalnie ograniczyć skutki tego kryzysu. Trwają rozmowy z naszym partnerem społecznym Związkiem Zawodowym NSZZ Solidarność na temat organizacji pracy i możliwości wdrożenia rozwiązań wspomagających, dodatkowych jak np. insourcing, czy dalsze inwestycje w przekwalifikowanie personelu, co mogłoby uratować część miejsc pracy - zaznacza Jolanta Musielak z VWP.

Równocześnie największy producent samochodów w Polsce zapewnia, że rozpoczęcie seryjnej produkcji modelu Caddy5 odbędzie się zgodnie z planem, a więc w drugiej połowie tego roku.

Dziś Volkswagen Poznań zatrudnia ponad 11 tysięcy osób w 4 zakładach. Po zmianach wciąż będzie największym pracodawcą w naszym województwie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Zobacz pogodę na jutro