Reklama
Reklama

Kolejne zwolnienia w Volkswagen Poznań. 450 osób straci pracę

fot. Volkswagen Poznań

Powodem jest pandemia koronawirusa i spowodowany nią mniejszy popyt na samochody.

20 kwietnia pisaliśmy o przyspieszeniu zwolnień w Volkswagen Poznań zaplanowanych na ten rok. Do połowy maja, w związku z automatyzacją zakładów, pracę straciło około 200 osób. Wcześniej zakładano, że zwolnienia w tym wymiarze będą się odbywać do końca bieżącego roku. Łącznie od września ubiegłego roku, ze względu na zastąpienie pracowników manualnych robotami, pracę straciło tu 750 osób.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Ale to nie koniec. Pandemia koronawirusa także odcisnęła piętno na największym pracodawcy w Wielkopolsce. Z najnowszych informacji wynika, że Volkswagen przeprowadzi kolejne zwolnienia. Pracę straci 4% pracowników. - Dzisiaj zachowując najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny pracy zwiększamy ilość produkowanych samochodów i rozpoczynamy pracę na trzy zmiany wciąż jednak w niepełnym wymiarze. Prognozowany, zmniejszony popyt na nowe samochody wymaga już teraz podjęcia stanowczych kroków i dopasowania zapotrzebowania na personel do średnioterminowych planów produkcyjnych. To będzie oznaczało, że pracę w Volkswagen Poznan zakończy do końca 2021 roku około 450 pracowników, głównie będą to osoby z umowami na czas określony - wyjaśnia Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań. - Globalna sytuacja gospodarcza nie pozostawia złudzeń. Pandemia koronawirusa spowodowała poważne straty na każdym z kontynentów. Konsekwencje w oczywisty sposób odczuwa także nasze przedsiębiorstwo - dodaje.

Firma podkreśla, że decyzja była trudna, ale spowodowała ją nowa rzeczywistość. - Analizujemy i szukamy wszelkich możliwości by maksymalnie ograniczyć skutki tego kryzysu. Trwają rozmowy z naszym partnerem społecznym Związkiem Zawodowym NSZZ Solidarność na temat organizacji pracy i możliwości wdrożenia rozwiązań wspomagających, dodatkowych jak np. insourcing, czy dalsze inwestycje w przekwalifikowanie personelu, co mogłoby uratować część miejsc pracy - zaznacza Jolanta Musielak z VWP.

Równocześnie największy producent samochodów w Polsce zapewnia, że rozpoczęcie seryjnej produkcji modelu Caddy5 odbędzie się zgodnie z planem, a więc w drugiej połowie tego roku.

Dziś Volkswagen Poznań zatrudnia ponad 11 tysięcy osób w 4 zakładach. Po zmianach wciąż będzie największym pracodawcą w naszym województwie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Wielkopolski
29℃
19℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.74 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro