Reklama
Reklama

Trwa przebudowa Rynku Łazarskiego. Odkryto tu m.in. stare monety, biżuterię i schron

fot. czytelnik

Eksploratorzy i poszukiwacze mają powody do zadowolenia.

W lutym rozpoczęła się przebudowa rynku na Łazarzu. To okazja, by bliżej przyjrzeć się temu terenowi. Uczynili to miłośnicy eksploracji z Wielkopolskiej Grupy Eksploracyjno-Historycznej Gniazdo oraz Stowarzyszenia Eksploracji Perkun. Jak informuje portal lazarz.pl, dokonano tu sporo ciekawych odkryć.

Już w połowie kwietnia poszukiwacze odnaleźli schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. Mogło się tu schronić nawet 200 osób. Ale to nie koniec. Znaleziono tu wiele monet nawet z XVII wieku. Są też plomby ołowiane świadczące o tym, że w przeszłości handlowano tu m.in. solą z Inowrocławia i kawą paloną we Wrocławiu. Wśród znalezisk są też guziki, porcelanowe korki od butelek, biżuteria, łuski, ceramika, sztućce i wiele więcej. Wszystkie przedmioty mają trafić do Muzeum Archeologicznego.

Przypominamy, że przebudowa rynku jest prowadzona przez firmę Skanska i kosztuje ponad 42 mln złotych. W miejscu obecnego rynku powstanie nowoczesne zadaszone targowisko na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw. Poprawiona zostanie też jakość infrastruktury technicznej. Powstaną nowe szersze chodniki, a przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych. Pojawi się także zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna oraz miejsce zabaw dla dzieci. Prace mają się zakończyć jesienią 2021 roku.

Zobacz jak przebiegają prace:

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
18℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
7.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro