Reklama
Reklama

Niezwykły eksponat w poznańskim Muzeum Broni Pancernej. Znaleziono go na włoskim złomowisku!

fot. Archiwum MBPanc

Do poznańskiego Muzeum Broni Pancernej sprowadzono lekki pancerny samochód rozpoznawczy Fox.

Jak informuje MBP, pojazd udało się sprowadzić do Poznania z Sycylii wojskowym transportem lotniczym. - Egzemplarz pojazdu zwiadowczego był używany przez żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - wyjaśniają pracownicy. - 12 maja 2020 roku obchodziliśmy pięćdziesiątą rocznicę śmierci generała Władysława Andersa. Właśnie wtedy rozpoczęła się operacja sprowadzenia pojazdu używanego przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którym generał dowodził - mówi podpułkownik Tomasz Ogrodniczuk, szef muzeum.

Sprowadzony do Polski pojazd to lekki samochód zwiadowczy (Light Reconnaissance Car). Jedyny w Polsce i unikatowy w skali świata. - 2. Korpus Polski jako związek taktyczny Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie uczestniczył w kampanii włoskiej w składzie 8. Armii brytyjskiej. Największym osiągnięciem żołnierzy generała Andersa było zdobycie 18 maja 1944 roku twierdzy Monte Cassino, broniącej dostępu do centralnej części Półwyspu Apenińskiego. Krwawa bitwa przeszła do historii oręża polskiego jako jedna z najważniejszych, rozsławiła czyn zbrojny i bohaterstwo Polaków. Następne były Loreto, Ankona, Bolonia... - wymieniają pracownicy muzeum.

Jak udało się natrafić na pojazd we Włoszech? Na złomowisku wypatrzyli go polscy żołnierze z bazy lotnictwa morskiego w Sigonelli na Sycylii. W ramach operacji "Irini" egzekwują embargo na broń nałożone przez ONZ. Na pełnym morzu, u wybrzeży Libii, prowadzą inspekcję statków, które mogą transportować broń. - Świadomość historyczna i sytuacyjna oraz zwiadowczy instynkt oficerów naszego kontyngentu zadziałały we właściwej chwili. Żołnierze rozpoznali na złomowisku w Sigonelli wrak pojazdu, który przypuszczalnie mógł służyć żołnierzom 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Szybko wszczęto procedurę formalnego pozyskania wozu. Strona włoska wykazała zrozumienie, życzliwość i okazała wszelką pomoc w nieodpłatnym przekazaniu historycznego sprzętu. W Polsce wiele osób oraz instytucji wsparło operację swoimi działaniami. Natomiast logistycznie transport zrealizowany został przy udziale 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 14 maja, po wylądowaniu we Wrocławiu, legendarny wóz bojowy żołnierzy walczących pod Monte Cassino, przybył do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Co ciekawe, zakładane jest przywrócenie pełnej sprawności jezdnej samochodu. Pojazd waży 7,8 tony i zużywa 55 litrów benzyny na 100 kilometrów. - Uzbrojenie - 12,7 mm wkm Browning sprzężony z 7,62 mm km Browning; Napęd - czterosuwowy, sześciocylindrowy silnik GMC 270 - wymieniają pracownicy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
20.63 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro