Reklama
Reklama

Prawie milion złotych trafi do dwóch wielkopolskich parafii. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont zabytkowych kościołów

Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja w Miłkowicach | fot. WUW Poznań
Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja w Miłkowicach | fot. WUW Poznań

Środki trafią do parafii p.w. św. Bartłomieja w Osieku Wielkim oraz do parafii p.w. św. Mikołaja w Miłkowicach.

Środki pochodzą z Programu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niedawno 700 tysięcy złotych z tego samego źródła trafiło do poznańskiego klasztoru ojców franciszkanów.

To kolejne rządowe środki, które przeznaczamy na remonty ważnych dla naszej kultury obiektów. Tym razem blisko milion złotych zostanie skierowane do parafii w Osieku Wielkim w powiecie kolskim i Miłkowic w powiecie tureckim. Jestem przekonany, że ta finansowa pomoc pozwoli tym obiektom odzyskać dawny blask - mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

420 tys. zł otrzyma parafia rzymskokatolicka p.w. św. Bartłomieja w Osieku Wielkim w powiecie kolskim. Powstanie tego kościoła szacuje się na 1890 rok, a przewidziany zakres prac to między innymi remont ceglanych elewacji i dachów wraz z wymianą pokryć dachowych, rynien, rur spustowych i obróbek blacharskich. Poddane renowacji zostaną ślusarka okienna i drzwiowa oraz pojawią się nowe schody przed wejściem w elewacji frontowej - zachodniej - oraz przed wejściami bocznymi w elewacji bocznej północnej. Wykonana zostanie także izolacja przeciwwilgociowa murów. Prace obejmą również wykonanie kanalizacji deszczowej i odgromowej na dachach - informuje Anna Czuchra z WUW w Poznaniu.

Z kolei 540 tys. zł otrzymała parafia rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja w Miłkowicach w powiecie tureckim. W tym kościele w latach 2016-2019 wykonano już remont elewacji frontowej (południowej) oraz części zachodniej i wschodniej. W 2020 roku wyremontowane zostaną części elewacji zachodniej i wschodniej oraz prezbiterialnej (północnej). W ramach prac wykonany zostanie także system odprowadzenia wód opadowych - dodaje Czuchra.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.13 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro