Reklama
Reklama

Wyrzucają śmieci gdzie popadnie. Jednego ze sprawców zdemaskowała pamiątka pierwszej komunii

fot. Straż miejska

Nielegalne wysypiska opadów to wciąż problem Poznania.

Tylko w ubiegłym roku strażnicy miejscy ujawnili 677 takich miejsc. W 54 przypadkach udało się doprowadzić do uprzątnięcia terenu przez właścicieli śmieci, w pozostałych musiały to zrobić miejskie jednostki.

Jakiś czas temu nielegalne składowisko zlokalizowano w rejonie ul. Sowice. Sprawą zajął się strażnik z referatu Nowe Miasto. - Po dokładnym przeszukaniu porzuconych śmieci, jego uwagę zwróciła pamiątka pierwszej komunii świętej, z imieniem, nazwiskiem i datą. W rozwikłanie "śmieciowej" zagadki zaangażował się dzielnicowy KP Nowe Miasto. Wspólnie wytypowali rejony, w których mógł mieszkać właściciel śmietniska. W ostatecznym ustaleniu domniemanego sprawcy pomogły informacje o uroczystościach pierwszokomunijnych, opublikowanych na stronach poznańskich parafii. Wizyta w miejscu zamieszkania wytypowanego sprawcy zakończyła się przyznaniem do winy - 500 zł mandatu i sprzątanie śmieci, a właściwie ich segregacja, gdyż okazało się, że wszystkie wyrzucone odpady po posegregowaniu, bez trudu zmieściły się w pojemnikach wykorzystywanych w miejscu zamieszkania - relacjonował Przemysław Piwecki ze straży miejskiej.

Z kolei przy ul. Sypniewo, w rejonie ogródków działkowych, znaleziono kilka worków z odpadami komunalnymi. Wśród śmieci odnaleziono kopertę z imieniem i nazwiskiem, która doprowadziła do sklepu w Puszczykowie. Szybko okazało się, że jest tam zatrudniony mężczyzna o takich danych.

- Kierownik zobowiązał go do niezwłocznego skontaktowania się ze strażnikiem rejonowym Referatu Nowe Miasto - mandat w wysokości 500 zł oraz pokrycie kosztów porządkowania, to kara za zaśmiecanie Poznania. Zebrane i posegregowane odpady przekazał do PSZOK - wyjaśnił Przemysław Piwecki.

Strażnicy zwracają uwagę, że coraz częściej materiały foto i video dokumentujące zaśmiecanie przysyłają do nich mieszkańcy, chcący zapobiegać degradacji środowiska. Dzięki temu również udaje się przeprowadzić skuteczne interwencje.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
7.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro