Reklama
Reklama

Z Polski miał wyjechać "milion Ukraińców". Dane nie potwierdzają słów wicepremier Emilewicz

fot. Tatiana Mironova/freeimages.com
fot. Tatiana Mironova/freeimages.com

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na aktywność Ukraińców na polskim rynku pracy?

Kilka dni temu wicepremier Jadwiga Emilewicz stwierdziła na antenie RMF FM, że w wyniku pandemii z Polski wyjechał milion Ukraińców. Według niej tym samym na polskim rynku "powstał" milion dodatkowych miejsc pracy.

Te słowa postanowili zweryfikować dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej". - Od 15 marca do 31 kwietnia na polsko-ukraińskiej granicy na kierunku wjazdowym do Polski odprawiliśmy 53 tys. obywateli Ukrainy, a na kierunku wyjazdowym - 198,8 tys. - poinformowała por. Agnieszka Golias, rzecznik Straży Granicznej. Do tego należy doliczyć maksymalnie 1250 osób na pokładach 5 samolotów. 1 maja było więc w Polsce zaledwie o 148 tys. Ukraińców mniej.

Według agencji Ukrinform dziennie Polskę opuszcza 400-600 kolejnych Ukraińców, co obecnie daje ok. 155 tys. Do wspomnianego miliona wciąż jednak daleko. Inne źródła, np. ukraińska ambasada, podają nieco większe wartości, ale żadna nie przekracza 200 tys.

"Dziennik Gazeta Prawna" pytał o sprawę resort rozwoju, a także samą wicepremier Emilewicz. Ta w odpowiedzi stwierdziła, że dane Straży Granicznej mówią o okresie po zamknięciu granic, a dodając do tego osoby, które opuściły Polskę przed 15 marca, otrzymamy 800 tys, pracowników.

To również nie pokrywa się z twardymi danymi: od 1 stycznia do 31 kwietnia do Polski wjechało 1,99 mln obywateli Ukrainy, a wyjechało 1,87 mln.

W rozmowie z dziennikiem wicepremier Emilewicz zmieniła stanowisko i przyznała, że wyjazd Ukraińców nie będzie rozwiązaniem problemu rosnącego w Polsce bezrobocia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro