Reklama
Reklama

Poznań: uczniowie wrócą do szkół w czerwcu?

fot. UMP
fot. UMP

Możliwe, że zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla klas 1-3 szkół podstawowych wznowione zostaną 1 czerwca.

Jak już wcześniej informowaliśmy rząd ogłosił trzeci etap łagodzenia obostrzeń, który wejdzie w życie od poniedziałku. Od 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Zwiększony zostanie również limit pasażerów w transporcie publicznym. Na środowej konferencji prasowej przedstawiciele rządu odnieśli się też do sytuacji w szkołach - głownie chodzi o najmłodsze dzieci ze szkół podstawowych, których rodzice mogliby wrócić do pracy. Zgodnie z zapowiedziami od 25 maja będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, będzie też można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podziękował nauczycielom za dotychczasowe starania i przestawienie się na nauczanie zdalne. Omówił też łagodzenie kolejnych obostrzeń w edukacji. 18 maja będzie możliwe odbycie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, gdzie nauka trwa często rok czy półtora roku. Możliwy będzie też powrót zajęć praktycznych w technikach czy szkołach zawodowych.

O sytuację poznańskich szkół na wczorajszej konferencji prasowej zapytany został prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Staramy się umożliwić powrót wszystkim osobom do pracy, co się wiąże między innymi z koniecznością otwierania żłobków, przedszkoli i szkół, ale chcemy to zrobić w sposób bezpieczny dla wszystkich. Konsultujemy to również z innymi samorządowcami, dwa razy w tygodniu rozmawiamy na takie tematy również z prezydentami innych miast. Dowiadujemy się jak to wygląda w praktyce - tam gdzie już takie ryzyko podjęto, ile tych dzieci jest w przedszkolu, jak to wygląda jeżeli chodzi o kwestię kadry i bezpieczeństwa. To też się wiąże dla nas z wielkim wyzwaniem dla nas finansowym i logistycznym w zakresie zabezpieczenia tych wszystkich środków ochrony. Będę na ten temat rozmawiał i z panią wicepremier Emilewicz, będę to konsultować ze specjalistami. Pracujemy bardzo mocno nad tym, aby żłobki i przedszkola mogły działać od 25 maja, natomiast czy da to się zrobić w układzie klas 1-3 szkół podstawowych, tego nie jestem dziś w stanie potwierdzić, ale i tak się cieszę, że te decyzje premiera teraz są przedstawiane z większym wyprzedzeniem niż to miało miejsce jeszcze niedawno - mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Jak dowiedział się "Głos Wielkopolski" prawdopodobnie zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla klas 1-3 szkół podstawowych rozpoczną się w Poznaniu 1 czerwca.

Podobnie, jak w przypadku przedszkoli musimy mieć czas na przygotowanie placówek. W tej chwili trwają konsultacje z ekspertami i dyrektorami szkół. Nie chcemy uruchamiać wszystkiego za jednym zamachem, aby nie stwarzać niepotrzebnego zagrożenia- mówi w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Wiadomo, że szkołach nie będziemy mieli do czynienia z normalnym procesem dydaktycznym, a zajęciami opiekuńczymi. Jak mają w tym czasie wyglądać normalne zajęcia, tego jeszcze nie wiemy - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro