Reklama
Reklama

W Poznaniu powstał nowy park. Prace sfinansowano również z budżetu obywatelskiego

fot. UMP
fot. UMP

Mieszkańcy Poznania od kilku miesięcy mogą cieszyć się nowym terenem zielonym.

Chodzi o park zlokalizowany w rejonie ulicy Browarnej. Prace tam zakończyły się pod koniec ubiegłego roku, ale dopiero teraz, po zakwitnięciu roślin, widać ich pełen efekty.

- Park przy ul. Browarnej powstał w latach 60. ubiegłego wieku, w rocznicę upamiętniającą XX-lecia PRL-u (taka była też jego ówczesna nazwa). Z roku na rok miejsce to było jednak coraz bardziej zaniedbane. W ostatnich latach pokrywał je nieuporządkowany gąszcz zieleni i zarośli. Park uznawano za nieistniejący, nie był zaznaczany nawet na mapach. Zarząd Zieleni Miejskiej przejął ten zapomniany teren w 2015 roku, do rewaloryzacji przystąpił w 2016 r. Najpierw zlecono dokumentację budowlano-wykonawczą, która uwzględniła pomysły i postulaty mieszkańców oraz została uzgodniona z Radą Osiedla Antoninek - Zieliniec - Kobylepole. W 2017 r. rozpoczęto prace budowlane - wyjaśnia urząd miasta.

W parku wydzielono ścieżki spacerowe, pojawiło się nowe oświetlenie, ławki, stoły piknikowe i kosze na śmieci. Zbudowano również plac zabaw i zewnętrzną siłownię. Posadzono ponadto 5126 krzewów, 370 roślin okrywowych i 27 drzew, a trawniki mają prawie 2 ha powierzchni.

Przy Browarnej rośnie m.in. azalia pontyjska. To jedyne miejsce poznańskiej przestrzeni publicznej, gdzie można ją podziwiać.

Inwestycja pochłonęła 2,1 mln zł. 0,6 mln zł pochodziło z Poznańskiego Budżetu Poznańskiego 2019.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
11.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro