Reklama
Reklama

Gdzie w Poznaniu jest najwięcej, a gdzie najmniej zieleni? Przygotowano ranking na podstawie zdjęć z satelity

Kolor czerwony oznacza miejsca, w których zieleni jest najmniej | fot. Heksagon Research
Kolor czerwony oznacza miejsca, w których zieleni jest najmniej | fot. Heksagon Research

Heksagon Research opracował ranking najbardziej i najmniej zielonych "dzielnic" Poznania.

- Specjalnie dla Poznania obliczyliśmy innowacyjny wskaźnik dostępności zieleni. Obliczamy go na podstawie zdjęć z europejskiej satelity Sentinel-2 w rozdzielczości 10 m. Dzięki takiej rozdzielczości można wyodrębnić i wskazać na mapie zielone podwórka, szpalery drzew przy ulicach i zwarte skupiska drzew. Co ciekawe, wskaźnik nie wykorzystuje rejestrowanego przez sensor satelity światła w zakresie zieleni, a jedynie światło czerwone i podczerwone. Wynika to z tego, że w kanale podczerwieni widoczne są rośliny wykonujące fotosyntezę. Co istotne, nasz wskaźnik prezentuje dostępność do najbliższej zieleni, w zasięgu 200 metrów od miejsc zamieszkania. Jest to współczynnik, który ma istotne znaczenie w ocenie jakości zamieszkania - wyjaśnia Paweł Głogowski z Heksagon Research.

Gdzie w Poznaniu jest najwięcej zieleni? Co istotne, pod uwagę w rankingu nie są brane np. parki czy lasy miejskie, które są oddalone od zabudowań. Z rankingu wynika, że numerem jeden jest Kiekrz. Na podium znalazły się jeszcze Antoninek - Zieliniec - Kobylepole, a także Umultowo. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Morasko - Radojewo, Fabianowo - Kotowo, Sołacz, Głuszyna, Chartowo, Strzeszyn i Krzyżowniki - Smochowice.

Gdzie zieleni jest najmniej? Na Starym Mieście, Jeżycach, Św. Łazarzu i Wildzie.

- Wyniki dla Poznania wskazują, że centralna część miasta wymaga najpilniejszych działań: ochrony istniejących drzew i sadzenia nowych, zazieleniania podwórek, tworzenia nowych parków i skwerów, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc zamieszania. W czterech śródmiejskich osiedlach zameldowanych było ponad 103 tys. osób, a faktycznie zamieszkuje prawdopodobnie jeszcze więcej. Zwiększenie dostępność zieleni na tym terenie poprawiłoby warunki życia wielu mieszkańców i mieszkanek - dodaje.

Pełny ranking można znaleźć TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
2.8 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro